Zapisane na później

Pobieranie listy

Dawid na rockowo

Jedna z najwznioślejszych narracji, jakie zna świat – historia namaszczonego Dawida i staczającego się w obłęd Saula – doczekała się monumentalnej formy teatralnej.

Szymon Babuchowski

|

GN 40/2010

dodane 07.10.2010 09:14

Gliwicki Teatr A, przedstawiający się dotąd jako „offowy teatr religijny” i mający na swoim koncie takie spektakle jak „Genesis”, „Tobiasz”, „Performance Pelikan” czy „Pieśń nad pieśniami”, wypływa na szerokie wody. 16 października o godz. 19.30 na placu Krakowskim w Gliwicach będziemy mogli obejrzeć rock-operę „Dawid”.

– Realizujemy projekt, który w komercyjnych warunkach byłby zupełnie nie do pomyślenia w kontekście naszych aktualnych, finansowych i lokalowych możliwości – mówi Mariusz Kozubek, autor libretta i reżyser spektaklu. – Więc w połowie lepimy go z pasji, wiary, nadziei, zaangażowania, bezinteresowności, wolontariatu, zasobów sprzętowych… Jak zwykle zresztą, ale tym razem w skali niezwykłej.

W spektakl zaangażowanych jest ok. 40 osób. Obok aktorów Teatru A wystąpią bowiem zaproszeni wokaliści – aktorzy oraz 20-osobowa grupa młodzieży, wyłoniona z castingu i przygotowująca się do występów podczas trzymiesięcznych warsztatów. Do tego muzyka na żywo (band rockowy i instrumenty etniczne), konie, projekcje multimedialne i efekty pirotechniczne.

Plenerowa wersja spektaklu koncentruje się na relacjach między namaszczonym przez proroka Samuela Dawidem, bezpodstawnie podejrzewanym o spisek, a staczającym się w obłęd królem Izraela – Saulem. W przyszłym roku czeka nas prapremiera sceniczna, rozbudowana i nieco bardziej mroczna, opowiadająca także dzieje grzechu Dawida i Betszeby. Już teraz zapraszamy!

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego