Zapisane na później

Pobieranie listy

Celtyckie korzenie

Jordi Savall , The Celtic Viol, AliaVox 2009

Poleca - Marcin Jakimowicz

|

GN 22/2209

dodane 31.05.2009 20:46

Na dźwięk jego nazwiska wielu melomanom nad Wisłą rozbłyskują oczy. Jordi Savall, kataloński muzyk, kompozytor i interpretator muzyki renesansu i baroku, współtwórca i dyrygent zespołów Hespèrion XXI i Le Concert des Nations, jest wirtuozem gry na violi da gamba.

Dwa miesiące temu w ramach krakowskiego festiwalu Misteria Paschalia artysta zaprezentował publiczności swój monumentalny projekt „Jeruzalem”. Próbował w nim opisać muzyką rozpalone słońcem Miasto Pokoju. Zebrał wokół siebie śmietankę klasycznych i ludowych muzyków (różnych wyznań i narodowości, m.in. z Hiszpanii, Francji, Belgii, Grecji, Izraela, Palestyny, Iraku, Azerbejdżanu, Turcji, Maroka, Afganistanu, Armenii i Syrii) i wyruszył w podróż po mieście, w którym każdy metr kwadratowy jest religią. Za ten projekt otrzymał tytuł Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Tym razem Savall, od lat odkurzający zapomniane muzyczne manuskrypty, zabiera nas na Wyspy – do świata muzyki celtyckiej. Na albumie The Celtic Viol usłyszymy oszczędną, momentalnie wpadającą w ucho, porywającą muzykę graną na dwóch instrumentach. Savallowi towarzyszy Andrew Lawrence-King na harfie irlandzkiej. Wykonują aż 29 utworów. Odkrywają na nowo piękno irlandzkiej i szkockiej muzyki od XVII do XIX stulecia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja