Zapisane na później

Pobieranie listy

Prigożyna niebezpieczne związki

Kariera Jewgienija Prigożyna dowodzi, jak głęboko we współczesnej Rosji nurty imperialne i nacjonalistyczne powiązane są z pseudoreligijną ideą obrony własnej, prawosławnej cywilizacji.

Andrzej Grajewski

|

GN 5/2023

dodane 02.02.2023 00:00

W końcu grudnia 2022 r. sąd zarejestrował jako podmiot prawny paramilitarną Prywatną Wojskową Kompanię (CzWK) „Centrum Wagnera”. Radykalnie zwiększa to możliwość przeprowadzenia przez nią rekrutacji oraz rozszerzania wpływów także w obszarze mediów i organizacji społecznych. Decyzja jest dziwna, gdyż rosyjskie prawo formalnie zakazuje tworzenia prywatnych jednostek wojskowych. Tymczasem w tym przypadku mamy do czynienia nie z jednostką, lecz z prawdziwą armią. Według brytyjskiego wywiadu na Ukrainie w szeregach wagnerowców walczy ok. 50 tys. najemników. Założycielem i sponsorem grupy jest Jewgienij Prigożyn, którego znaczenie rośnie z każdym dniem tej wojny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego