Zapisane na później

Pobieranie listy

Kryminał metafizyczny

Gilbert K. Chesterton, Człowiek, który był Czwartkiem, Fronda, Warszawa 2008, s. 208

Książki - poleca Szymon Babuchowski

|

GN 34/2008

dodane 26.08.2008 11:51

Seria „Powieści z krzyżykiem”, prezentująca klasykę popularnej literatury chrześcijańskiej, to strzał w dziesiątkę. Wydawca postanowił bowiem przypomnieć znakomite książki, które od lat nie były wznawiane. Drugą pozycją z tej serii jest Człowiek, który był Czwartkiem Gilberta Keitha Chestertona – metafizyczna opowieść, pełna inteligentnego, angielskiego humoru.

Można ją czytać na wiele sposobów. Kiedy zapytano funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, który XX-wieczny utwór literacki najlepiej charakteryzuje działalność policji politycznej i agentury, większość respondentów wskazała właśnie tę książkę. A jednak „Człowiek, który był Czwartkiem” nie jest typową powieścią kryminalną czy szpiegowską. Można nawet powiedzieć, że nie jest powieścią w ścisłym sensie tego słowa, bo jej akcja została zaledwie naszkicowana. To raczej rodzaj dłuższej przypowieści, w której za zasłoną zdarzeń czy postaci ukrywa się prawda o świecie nadprzyrodzonym.

Mimo wszystko czyta się tę książkę jak kryminał, a niektóre sceny wydają się żywcem wyjęte z filmu sensacyjnego. Co chwilę jesteśmy zaskakiwani niespodziewanymi zwrotami akcji, dobro przebiera się za zło i przez dłuższy czas nie wiadomo, kto jest kim. Policjanci tropią anarchistów, ale okazuje się, że w rzeczywistości mają przed sobą o wiele trudniejszą zagadkę – pytanie o własną tożsamość. Kluczem do rozwiązania okazuje się tajemnicza postać Niedzieli. Kim jest prezes Centralnej Rady Anarchistów? Odpowiedź jest tak zaskakująca jak chrześcijaństwo, do którego Chesterton w czytelny sposób nawiązuje.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego