Zapisane na później

Pobieranie listy

Starość na Okinawie

Tytuł książki najbardziej znanego doktora Ameryki sugeruje, że to kolejny z wielu poradników. Na szczęście jest tam jeszcze podtytuł: „Poradnik na całe życie”. To on sygnalizuje, że nie mamy do czynienia z typowym zbiorem recept na zdrowe starzenie się, ale znajdziemy też w publikacji filozoficzne rozważania o tym etapie życia.

Książki - poleca Barbara Gruszka-Zych

|

GN 16/2008

dodane 23.04.2008 14:18

Starość to okres, którego nie da się uniknąć, ani odroczyć, np. przez zabiegi chirurgii estetycznej, ale można się do niego odpowiednio przygotować. Sam autor – profesor medycyny Uniwersytetu Arizona – przyznaje, że w trakcie pisania książki skończył 60 lat, a jego matka umarła, dożywszy 98. roku życia (kilka lat przed śmiercią była z synem na Antarktydzie).

Może dlatego książka Jak się zdrowo zestarzeć? nie ogranicza się do wskazań, jaką stosować dietę czy ćwiczenia, ale pokazuje też walory starości, szerszą perspektywę, która daje ten okres. To czas mądrości płynącej z doświadczeń, dostrzegania przyjemności życia, zagłuszanych dotąd przez zarobkowy pośpiech.

Prof. Weil, przez całe życie będący aktywnym podróżnikiem, przypomina swoją wyprawę na tropikalny raj na Pacyfiku – Okinawę, leżącą na skraju wysp japońskich, której mieszkańcy mają średnio po sto lat. Stosują nie tylko inną niż my dietę – jedzą gruszkę balsamiczną, kurkumę, fioletowe ziemniaki, wodorosty i ryby. Ale też żyją bezstresowo, cieszą się życiem.

A ich dzieci rywalizują ze sobą o opiekę nad rodzicami. Gdy się o tym czyta, wydaje się, że tajemnicą szczęśliwej starości jest właśnie radość i miłość, którą otaczają starszych bliscy. A na to trzeba pracować całe życie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..