Zapisane na później

Pobieranie listy

Siekiera, motyka, punk

Od dawna żadna płyta nie zrobiła na mnie tak wielkiego wrażenia. Powstanie Warszawskie kapeli Lao Che to album tak gęsty od emocji, że niektórych utworów nie byłem w stanie wysłuchać do końca.

Muzyka - poleca Marcin Jakimowicz

|

GN 37/2006

dodane 06.09.2006 16:23

To rewolucja w polskim rocku. Słysząc, że kapela zamierza napisać muzyczny komentarz do dni walczącej stolicy, wielu pukało się w czoło: porywają się z motyką na słońce. A jednak... Efekt jest zdumiewający. Wyszła płytka-majstersztyk. Rockowe słuchowisko, pełne żaru, odniesień do wierszy Kolumbów, odgłosów ogarniętej wojną stolicy i archiwalnych komunikatów. A to wszystko przy rewelacyjnych, wpadających w ucho melodiach i wersach kultowych punkowych kapel.

– Powstanie jest dla nas okresem historycznym przesyconym romantyzmem. Postanowiliśmy napisać płytę o tym czasie. Bestialstwo kontra uniesienie młodzieńczej odwagi, przyjaźni, współistnienia w warunkach tak dalece ekstremalnych, że niemożliwych do pełnego odczucia przez nas, ludzi teraźniejszości. Jedyne, co możemy, to iść drogą wyobraźni. Chcielibyśmy, by słuchacze poczuli choć namiastkę tamtych emocji – opowiadają muzycy.

Udało się. Poczuli. Niesamowicie brzmią echa krzyków w kanałach i opowieść o siedzącej za Wisłą „czerwonej zarazie”. Myślę, ze Lao Che „niechcący” zrobiło dla młodych więcej niż grube tomy historycznych podręczników.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja