Zapisane na później

Pobieranie listy

1,6 mln dolarów dla Polaka

Ks. Michał Heller został laureatem tegorocznej edycji międzynarodowej Nagrody Templetona. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał tę największą pieniężną nagrodę na świecie.

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

GN 12/2008

dodane 25.03.2008 11:59

Decyzję o przyznaniu ks. Hellerowi prestiżowej nagrody ogłoszono 12 marca, dokładnie w 72. rocznicę jego urodzin, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Światowej sławy polski filozof, teolog i kosmolog został wyróżniony za działalność dotyczącą relacji między religią, teologią a naukami przyrodniczymi, zwłaszcza za „oryginalne koncepcje na temat genezy i przyczyn powstawania wszechświata”. Czym zajmuje się ks. prof. Michał Heller? Najczęściej przedstawia się go jako kosmologa, filozofa i teologa. – Mam wiele kierunków zainteresowań – mówi o sobie tegoroczny laureat Nagrody Templetona. – Dzięki temu mogę być najlepszym matematykiem wśród filozofów i najlepszym filozofem wśród matematyków – dodaje z humorem. Przyznaje, że jego sztandarową dziedziną jest kosmologia. Kosmologia to – jak mówi ks. prof. Heller – nauka z pogranicza astronomii i fizyki teoretycznej. Szuka odpowiedzi na pytania o pochodzenie, ewolucję i strukturę wszechświata.

Hojniejszy niż Nobel
Nagroda Templetona bywa nazywana teologicznym Noblem. Jest przyznawana za budowanie mostów między religią a nauką i za szukanie wartości duchowych. Została ustanowiona w 1972 roku przez brytyjskiego finansistę, przedsiębiorcę i filantropa, amerykańskiego pochodzenia sir Johna Templetona. Jej oficjalna nazwa brzmiała wówczas: „Nagroda Templetona za Postęp w Religii”. W 2001 r. nazwa ta została zmieniona na: „Nagroda Templetona za Postęp w Odkryciach w Dziedzinie Rzeczywistości Duchowych”. Zmieniła się nazwa, ale nie zmienił się fakt, że jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie religijne i naukowe o największej wartości materialnej przyznawane indywidualnemu naukowcowi. Laureat otrzymuje 1,6 miliona dolarów. To kwota przewyższająca finansową wartość Nagrody Nobla. Sir John Templeton chciał w ten sposób podkreślić, że odkrywanie i badanie wartości duchowych oraz ich związku z wiedzą jest ważniejsze niż odkrycia naukowe nagradzane medalem Nobla. Pierwszą laureatką Nagrody Templetona była w 1973 roku Matka Teresa z Kalkuty. Rok później to prestiżowe wyróżnienie otrzymał założyciel wspólnoty z Taizé brat Roger. Wśród laureatów byli także zmarła w ostatnich dniach Chiara Lubich, Aleksander Sołżenicyn, kard. Leon-Joseph Suenens, kaznodzieja Billy Graham, fizyk Charles Townes, kosmolog John Barrow czy filozof Charles Taylor.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..