Zapisane na później

Pobieranie listy

Niech nas zobaczą!

W Boże Ciało na ulicach miast demonstruje sam Jezus.

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

GN 22/2007

dodane 04.06.2007 11:31

Parady, marsze, demonstracje, manify... Jedna za drugą, gdy tylko nadchodzi wiosna. Jedni demonstrują jakąś odmienność, czy – jak to się teraz mówi – preferencje, inni domagają się równości, tolerancji – cokolwiek pod tymi hasłami rozumieją. Jeszcze inni walczą o jakieś prawa, przywileje zawodowe albo podwyżki płac. W obronie czegoś, przeciw czemuś, domagając się czegoś albo tylko po to, by się pokazać... My też mamy swoją paradę. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wychodzimy z kościołów i paradujemy ulicami miast za Chrystusem Eucharystycznym.

Jezus pragnie święta
Ustanowienie uroczystości Bożego Ciała związane jest z objawieniami św. Julianny – augustianki z klasztoru Mount-Cornillon. Na początku XIII w. młodziutkiej zakonnicy Jezus wyznał, że pragnie wprowadzenia w Kościele święta ku czci „Najwyższego i Najświętszego Sakramentu Ołtarza”. „Obecnie tajemnica ta [Eucharystii] czczona jest tylko w Wielki Czwartek, ale w tym dniu rozważa się moją mękę i śmierć. Dlatego pragnę, by inny dzień był wyznaczony dla uczczenia Sakramentu Ołtarza” – powiedział Pan Jezus w objawieniach.

Przez 22 lata Julianna trzymała w tajemnicy nakaz, który otrzymała od Chrystusa. Wreszcie o swojej wizji opowiedziała trzem osobom. Byli wśród nich biskup Ličge, który po latach ustanowił w swojej diecezji uroczystość Bożego Ciała, oraz arcydiakon Jakub Pantaleon, który niebawem został wybrany na papieża i jako Urban IV wprowadził ją w całym Kościele.

Wyjdźcie na ulice
Na początku obchodom Bożego Ciała nie towarzyszyła procesja. Wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii zaczęto w ten sposób wyrażać prawie sto lat później, w pierwszej połowie XIV wieku. Szczególnego znaczenia procesje Bożego Ciała nabrały w czasach reformacji, gdy protestantyzm zakwestionował prawdę wiary o tym, że po konsekracji chleb i wino na zawsze, nie tylko w czasie Mszy św., stają się prawdziwym ciałem i prawdziwą krwią Chrystusa. W odpowiedzi na te wątpliwości katolicy zaczęli organizować uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami swoich miast. Przy czterech ołtarzach ustawionych na trasie odczytywali fragmenty Ewangelii opisujące ustanowienie sakramentu Eucharystii. W ten sposób chcieli potwierdzić wiarę w prawdziwą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina oraz wyrazić szacunek dla eucharystycznych postaci.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..