Zapisane na później

Pobieranie listy

Watykan się zaczerwieni

Kardynałowie przybędą na pierwszy za pontyfikatu Benedykta XVI konsystorz. Odbędzie się on 24 marca. Następnego dnia Papież uroczyście mianuje piętnastu nowych kardynałów.

Wiesława Dąbrowska-Macura

|

GN 12/2006

dodane 15.03.2006 13:08

Konsystorz to zgromadzenie kardynałów zwoływane przez Ojca Świętego i obradujące pod jego przewodnictwem. Papież zwołuje kardynałów, kiedy chce zasięgnąć ich opinii w sprawach dotyczących kierowania Kościołem. Konsystorz wywodzi się od zebrań duchowieństwa pod przewodnictwem papieża, jakie odbywały się w Rzymie w pierwszych wiekach. Papież zapraszał na nie biskupów, kapłanów i diakonów z Kościołów rzymskich i z diecezji sąsiadujących z Rzymem.

W podręcznikach można przeczytać, że w tamtych czasach konsystorze odbywały się dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Z czasem przerodziły się w uroczyste spotkania kardynałów, na których papież ogłaszał swoje decyzje i pytał zebranych o opinie. Od XI wieku jest organem doradczym papieża, wspierającym go w rządzeniu Kościołem.

Obecnie obowiązujące prawo kościelne wyróżnia konsystorz zwyczajny i nadzwyczajny. W konsystorzu zwyczajnym uczestniczą kardynałowie przede wszystkim mieszkający w Rzymie. Papież zwołuje go, gdy chce poradzić się w sprawach dotyczących Kościoła, ogłosić decyzje na temat beatyfikacji i kanonizacji czy mianować nowych kardynałów.

W konsystorzu zwyczajnym mogą uczestniczyć nie tylko kardynałowie, lecz także inni hierarchowie, a nawet świeccy zaproszeni przez papieża. Na konsystorz nadzwyczajny, gdy przedyskutowania wymagają sprawy szczególnie ważne dla Kościoła, przybywają do Watykanu wszyscy kardynałowie z całego świata.

Pierwszy konsystorz Benedykta XVI poprzedzi spotkanie wszystkich członków kolegium kardynalskiego. Będzie ono przypominało kongregacje generalne, które odbywały się po śmierci Jana Pawła II, aż do rozpoczęcia konklawe. Sam Benedykt XVI określił to spotkanie jako czas refleksji i modlitwy. Watykaniści spodziewają się, że będzie ono również okazją do swobodnej wymiany poglądów i spontanicznych rozmów na temat problemów, które dziś najbardziej interesują Kościół i świat.

Papież lubi takie rozmowy i uważa je za bardziej pożyteczne od zaplanowanych wystąpień na ustalone wcześniej tematy – zauważają obserwatorzy watykańscy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..