Zapisane na później

Pobieranie listy

Dorośli na religię

– Widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni – zawołał święty Paweł na środku Areopagu – Oglądając wasze świętości, znalazłem też ołtarz z napisem: „Nieznanemu Bogu”. Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. Czy podobny ołtarz mógłby stanąć w Płocku, Katowicach czy Szczecinie?

Marcin Jakimowicz

|

GN 11/2005

dodane 09.03.2005 11:44

Czy Apostoł Narodów, gdyby jakimś cudem przywędrował dziś nad Wisłę, mógłby zakrzyknąć: Polacy, widzę, że jesteście bardzo religijni, ale nie wiecie, w Kogo wierzycie? Oj, chyba tak. Kiedyś Francuzi zaczepili znanego duszpasterza o. Jana Górę: – Eeee, wy, Polacy, to w ogóle nie słuchacie Ojca Świętego. – Dlaczego? – oburzył się dominikanin. – Bo gdybyście go słuchali, to byście tyle nie klaskali. Może go i kochacie, ale w ogóle nie słuchacie.

Jesteśmy bardzo religijni. W Popielec kościoły pękają w szwach. W Wielką Sobotę święcimy pokarmy. Ale czy wiemy, w Kogo wierzymy? Wszechmocnego Pana Zastępów nazwaliśmy Bozią. Dorośli, klęcząc wieczorem przy łóżkach, składają ręce „do paciorka”.

Czy papież musi chodzić na religię?
– Nasza wiedza o Bogu? To nie niedouczenie. To często analfabetyzm – stwierdził biskup płocki Stanisław Wielgus. I postanowił to zmienić.

W jego diecezji przed każdą Mszą świętą wierni będą słuchać krótkich katechez. Przypomną sobie nauczanie Kościoła o aniołach, czyśćcu, kanonie Pisma Świętego czy obcowaniu świętych. „Co? Mamy jak dzieci znów chodzić na religię?” – dziwili się wierni.

W katechezie wprowadzającej „Katechizm płocki” biskup Roman Marcinkowski przypomniał im wówczas słowa Jana Pawła II, który przemawiając przed ośmiu laty w Łodzi, spytał: „Czy papież także wciąż jest katechizowany jak dzieci przed I Komunią świętą? Oczywiście. Wciąż się uczy”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja