Zapisane na później

Pobieranie listy

Odwilż

Od początku lat 90. nie było w Watykanie oficjalnej wizyty tak ważnego gościa z Patriarchatu Moskiewskiego. Wprawdzie metropolita Cyryl, osoba numer dwa w patriarchacie, był przyjęty na krótkiej audiencji przez Benedykta XVI, zaraz po jego wyborze, ale było to spotkanie kurtuazyjne, a nie oficjalne.

W Watykanie - komentarz Andrzeja Grajewskiego

|

GN 22/2006

dodane 26.05.2006 10:04

Niewątpliwie więc ostatnia audiencja jest ważnym wydarzeniem ekumenicznym. Zwłaszcza że kilka dni wcześniej przebywał w Watykanie także abp Tadeusz Kondrusiewicz z Moskwy, również zwolennik przełamania impasu w rozmowach z prawosławnymi. Jak się wydaje, w kierownictwie rosyjskiej Cerkwi zwyciężył pogląd, aby dialogu z katolikami nie uzależniać od rozwiązania istniejących nadal kwestii spornych.

Stąd postulat zajęcia wspólnego stanowiska wobec wielu etycznych kwestii współczesnej cywilizacji, jak np. w sprawach bioetyki. Rosyjski Kościół prawosławny od kilku lat intensywnie pracuje nad własną doktryną społeczną, co w czasach komunizmu nie było możliwe. W tym kontekście spory o to, czy Rosja powinna być traktowana jako kraj, gdzie katolicy nie mogą działać swobodnie, gdyż jest to „kanoniczne terytorium” rosyjskiej Cerkwi, nie są już tak istotne.

Zwłaszcza że w Rzymie metropolita Cyryl poświęcił wielką rosyjską cerkiew, budowaną na wzgórzu Janiculum, górującym nad Watykanem. Nikt przy tej okazji nie twierdził, że Wieczne Miasto jest „terytorium Kościoła katolickiego”. W ceremonii wzięli nawet udział kardynałowie: Walter Kasper i Paul Poupard. Pierwszy to najbliższy współpracownik obecnego papieża, a drugi, poprzedniego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..