Zapisane na później

Pobieranie listy

Przepędzanie demonów

Peter Paul Rubens "Cuda świętego Ignacego", olej na płótnie, 1617 Kunsthistorisches Museum, Wiedeń

Leszek Śliwa

|

25.07.2007 10:36 GN 30/2007

dodane 25.07.2007 10:36

W roku 1617 Rubens dostał zamówienie na dekorację nowego kościoła w Antwerpii, właśnie zbudowanego przez jezuitów. Zaprojektował 39 plafonów i dwa obrazy ołtarzowe. W ołtarzu głównym miał umieścić obraz poświęcony założycielowi zakonu, św. Ignacemu.

Ignacy Loyola (hiszpańskie nazwisko: Iñigo López de Oñaz y Loyola) w roku 1609 został beatyfikowany. Trwały przygotowania do spodziewanej wkrótce kanonizacji. Dlatego jezuitom zależało, by artysta przedstawił scenę cudów dokonywanych za sprawą Ignacego. Pięć lat po namalowaniu obrazu, 22 maja 1622 roku, papież Grzegorz XV ogłosił Ignacego świętym.

Widzimy więc założyciela zakonu jezuitów, w towarzystwie współbraci, jak ubrany w szaty liturgiczne wypędza złe duchy z opętanych. Przy stopniach ołtarza grupa ludzi przytrzymuje leżącego, niemal omdlałego, mężczyznę i wyrywającą się bladą kobietę o twarzach naznaczonych obłędem i cierpieniem. To, że chodzi o leczenie chorób ducha, a nie ciała, artysta pokazuje, malując u góry obrazu anioły przepędzające demony. Anioły umieścił nad głową świętego, a uciekające diabły na dalszym planie, z lewej strony.

Rubens w kościele w Antwerpii zajął się nie tylko malowaniem. Zaprojektował cały wystrój świątyni, również architektoniczny. Dzięki temu mógł zadbać o zharmonizowanie obrazu z otoczeniem. Przedstawił więc św. Ignacego przed ołtarzem głównym tego właśnie kościoła, umieszczając na obrazie elementy architektury wnętrza świątyni, natomiast na ścianach nawy głównej malując następnych wiernych, obserwujących cuda dokonywane przez świętego. Niestety, w roku 1718 wnętrze kościoła spłonęło. „Cuda św. Ignacego” jednak ocalały i znajdują się obecnie w muzeum w Wiedniu.Leszek Śliwa

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy