Zapisane na później

Pobieranie listy

Andrzej, wyjdź – 2001 r.

Sejm IV kadencji. No i znowu prawica została przez wyborców ukarana za kolesiostwo i brak zdolności do samooczyszczenia. Za karę Polacy „na złość babci odmrozili sobie uszy”. To znaczy znów wybrali SLD.

oprac. Przemysław Kucharczak

|

GN 39/2007

dodane 02.10.2007 12:05

Rządy premiera Leszka Millera to ogromne nasilenie afer. Korupcja osiągnęła szczyty. Pokazała to choćby afera Lwa Rywina. A także sprawa Romana Kluski – finansowego magnata, który nie dawał łapówek politykom, a ograniczał się do wspierania dzieł charytatywnych czy budowy bazyliki Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Efekt? Bzdurne zarzuty wysunął wobec Kluski Urząd Skarbowy.

W czerwcu 2002 roku do jego domu wpadła o świcie brygada antyterrorystyczna. Zakuła Kluskę w kajdanki na oczach zszokowanej rodziny. Kluska trafił do wieloosobowej celi. Niby przypadkiem wojsko w tym samym czasie zarekwirowało jego samochody – choć w czasie pokoju to jest bezprawne. Długo trwało, zanim sąd uznał, że Kluska jest całkowicie niewinny.

SLD rządziło w koalicji z PSL. Ale w głosowaniach Millera wspierała też zazwyczaj Samoobrona – choć formalnie była w opozycji. Dziennikarze podsłuchali, jak przed jednym z ważnych głosowań Miller poufale zwrócił się do Leppera: „Andrzej, wyjdź!”.

Ciekawe, że Samoobrona była w tym Sejmie silniejsza niż niewielka prawicowa partia o nazwie Prawo i Sprawiedliwość. Największym ugrupowaniem opozycji była Platforma Obywatelska.

Podczas tej kadencji Polska weszła do Unii Europejskiej. Jednak z powodu afer popularność lewicy sięgnęła dna. Przyciskany pytaniami przez „rywinowską” komisję śledczą Leszek Miller tracił swój błyskotliwy dowcip i potrafił rzucić z wściekłością: „Pan jest zerem, panie Ziobro!”. Doczekał się za to sprzedawanych w kraju koszulek z napisami: „Lepiej być zerem niż Leszkiem Millerem”.

Frekwencja: 46%

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..