Zapisane na później

Pobieranie listy

W średniowiecznym rękopisie odkryto zaginiony starożytny tekst astronomiczny

Grecki astronom Hipparchos stworzył "Katalog gwiazd" w latach 170-120 p.n.e. – jednak ten zaginął na wieki. Zespół badaczy odkrył częściowo wymazany tekst w średniowiecznym rękopisie.

MG/Medievalists.net/ sciencealert.com

|

GOSC.PL

dodane 27.10.2022 10:03

Dla zespołu badawczego to ważne odkrycie rzuca nowe światło na historię astronomii w starożytności i początki historii nauki - informuje portal Medievalists.net.

Zaginiony katalog gwiazd Hipparchosa – uważany za najwcześniejszą znaną próbę sporządzenia mapy całego nocnego nieba – być może właśnie odkryto na pergaminie zachowanym w klasztorze św. Katarzyny na półwyspie Synaj w Egipcie - czytamy na portalu sciencealert.com.

Naukowcy z CNRS, Sorbonne University i Tyndale House (związany z Uniwersytetem Cambridge) dokonali odkrycia podczas badania Codex Climaci Rescriptus — księgi złożonej z pergaminów, na których pierwotne teksty zostały wymazane, a następnie napisano na nich nowe. Jest to tzw. palimpsest.

Przeczytaj:  Przeszedł do historii jako bohater średniowiecznej Szwajcarii

Oryginalne zapiski w "Kodeksie" pochodzą z V wieku naszej ery, ale zostały wymazane i nadpisane w IX lub X wieku.

Naukowcy i studenci z Tyndale House zaczęli badać rękopis już w 2012 roku. Próbowali rozszyfrować słowa, które zostały wymazane. Po jakimś czasie znaleźli pismo o astronomii, co skłoniło ich do dalszych badań i ostatecznie fotografii obrazowania wielospektralnego w 2017 roku. Po to, by móc zobaczyć więcej pisma, które było niewidoczne gołym okiem.

Przeczytaj:  Twarze ze średniowiecza

Część zaginionego tekstu została przepisana. Przetłumaczono go także na angielski, co pomogło w ustaleniu, że było to pismo Hipparcha.

Jak informuje portal Medievalists.net, fragmenty "Katalogu gwiazd" są najstarszymi znanymi do tej pory. Obalają też rozpowszechnioną tezę, że "Katalog gwiezdny" Klaudiusza Ptolemeusza jest jedynie „kopią” Hipparchosa, ponieważ obserwacje czterech konstelacji są różne. Co więcej, dane Hipparchosa są weryfikowane do najbliższego stopnia, co sprawia, że jego katalog jest znacznie dokładniejszym niż Ptolemeusza, mimo że został stworzony kilka wieków wcześniej.

1 / 1