Zapisane na później

Pobieranie listy

Jesienne alergie - co warto wiedzieć?

Przyzwyczailiśmy się do stwierdzenia, że najgorszym okresem dla alergików jest sezon wiosenno-letni. Warto jednak wiedzieć, że jesień również obfituje w alergeny, które potrafią być bardzo dokuczliwe. Na co zatem powinni uważać alergicy jesienną porą? Jak radzić sobie z jesiennymi alergenami?

dodane 25.08.2022 12:25
0

Najczęstsze jesienne alergeny

Wiosna i lato to prawdziwa zmora dla osób uczulonych na wszelkiego rodzaju pyłki. Rośliny pylą na potęgę a alergicy kichają, trą oczy i płaczą. Jesienią ilość pyłków w powietrzu znacznie spada, co jednak nie oznacza, że wszystkie alergeny znikają. Koniec sierpnia to początek pylenia uczulających chwastów, takich jak bylica, babka lancetowata czy pokrzywa. Pyłki tych roślin to silne alergeny, które powodują identyczne objawy, jak pyłki występujące latem.

Objawy alergiczne pojawiają się nie tylko u osób uczulonych na pyłki. Katar, kaszel i złe samopoczucie towarzyszą także osobom uczulonym na grzyby i pleśnie. Wilgotna i jeszcze ciepła jesień to czas idealny do rozwoju pleśni. Można ją spotkać podczas spacerów, np. w stosach opadłych liści czy w ziemi. Pojawia się także w domach. Charakterystycznymi miejscami występowania pleśni są donice z roślinami oraz zaciemnione i wilgotne pomieszczenia, takie jak piwnice, strychy, kuchnie czy łazienki.

Trzecią grupą alergenów typowo jesiennych są roztocza. Wprawdzie towarzyszą nam przez cały rok, ale uaktywniają się jesienią, kiedy w domach zaczynają grzać kaloryfery. Roztocza lubią ciepło i wilgoć. Najwięcej jest ich w miejscach, gdzie zbiera się kurz takich jak materace, dywany, pluszaki czy dekoracyjne bibeloty, które trudno utrzymać w idealnej czystości.

Jak leczyć jesienne alergie?

Objawy jesiennych alergii bardzo często są mylone z przeziębieniem. Do najczęstszych należą katar, kaszel, zatkane zatoki i związane z tym bóle głowy. Jeśli te objawy występują długo i nie znikają po zażyciu leków typowych dla przeziębienia wówczas warto zastanowić się czy nie są wywoływane alergenami. Najlepszym sposobem na sprawdzenie tego jest wizyta u lekarza.

Ile kosztuje pomoc specjalisty? Koszt wizyty u alergologa w Warszawie to ok. 200 zł. Warto wydać tę kwotę, by poznać powód przeciągających się dolegliwości. Podczas wizyty lekarz zleca test na różne rodzaje alergenów, co pozwala określić substancje uczulające. Następnie dobiera odpowiednie leki, które pozwolą znacznie zmniejszyć dolegliwości. Jeżeli farmakoterapia nie zadziała, wówczas alergolog może przeprowadzić odczulanie.

Jak zmniejszyć uciążliwość jesiennych alergii?

Objawy alergii pojawiają się w wyniku styczności z substancją uczulającą. Tym samym najlepszą metodą ograniczenia nieprzyjemnych dolegliwości jest unikanie pyłków, pleśni czy roztoczy. Niestety, większości z nich nie można usunąć z naszego otoczenia w stu procentach.

Można jednak wprowadzić do swojego życia proste zasady, które znacznie ułatwią walkę z alergią. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest regularne przyjmowanie zaleconych przez lekarza medykamentów. Kolejną jest ograniczenie ekspozycji na konkretne alergeny. Osoby uczulone na pyłki roślin powinny ograniczyć spacery w miejscach, gdzie występują uczulające chwasty. Warto też zrezygnować ze spacerów między godziną 10:00 a 15:00, kiedy pylenie tych roślin jest najbardziej intensywne.

Osoby uczulone na grzyby i pleśnie powinny unikać miejsc, w których mogą one występować. W wilgotne, jesienne dni, lepiej spacerować po betonowych ulicach miasta niż wśród spadających liści w parku lub w lesie. Jeśli alergen znajduje się w domu należy jak najszybciej się go pozbyć dokładnie oczyszczając mieszkanie z pleśni oraz zabezpieczając dom specjalnymi preparatami chemicznymi ograniczającymi rozwój pleśni.

Alergenem bardzo trudnym do usunięcia są roztocza. Niemożliwe jest usunięcie ich zupełnie z naszego otoczenia. Można jednak zmniejszyć ich ilość, poprzez częste sprzątanie i odkurzanie. Należy jak najczęściej zmieniać pościel i wietrzyć kołdry i poduszki. Ważne jest również utrzymywanie w czystości materaców oraz wszelkich dekoracji z tkanin.

Wielu osobom wydaje się, że jesień to czas odpoczynku dla alergików. Niestety, tak nie jest. Wprawdzie znacząco zmniejsza się ilość pyłków charakterystycznych dla letnich dni, ale równocześnie aktywują się typowo jesienne alergeny. Tym samym należy dbać o swoje zdrowie niezależnie od pory roku. Unikać czynników alergizujących a w razie konieczności skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Artykuł zewnętrzny (km)

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: