Zapisane na później

Pobieranie listy

Człowiek od spraw niewykonalnych

Polska. Tę śmierć trudno zrozumieć wszystkim, którzy znali Eugeniusza Wróbla (na zdjęciu) i jego rodzinę. Były wiceminister transportu został zamordowany przez syna.

Fakty i opinie - Jacek Dziedzina

|

GN 42/2010

dodane 20.10.2010 15:02

Grzegorz sam przyznał się do zbrodni. W chwili zamykania tego numeru GN nie są znane motywy, jakimi się kierował. – Trudno mi przyjąć do wiadomości to, jak zginął, to zupełnie nie pasuje do jego życia i relacji, jakie miał z ludźmi – mówi GN Jerzy Polaczek, były minister transportu i przełożony E. Wróbla, prywatnie także jego przyjaciel. – Był człowiekiem od zadań trudnych i niewykonalnych – dodaje Polaczek. W latach 1990–1995 jako wicewojewoda katowicki współtworzył Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które doprowadziło do rozbudowy lotniska w Pyrzowicach.

Miałem okazję poznać pana Eugeniusza kilka lat temu w jego domu w Rybniku. Przygotowywałem materiał o harcerstwie, z którym on sam nigdy nie zerwał. Przeciwnie. – Niektórzy sprowadzają harcerstwo do noszenia krótkich spodenek – żalił się wtedy. Twierdził, że nie poświęciłby się służbie publicznej, gdyby nie lata formacji harcerskiej. Zapamiętałem go jako ideowego propaństwowca.

– Nasza ostatnia rozmowa – mówi Jerzy Polaczek – i mejl z czwartku, dwa dni przed zaginięciem, dotyczyły jego planów zorganizowania debaty byłych ministrów transportu na temat polskich priorytetów w tej dziedzinie. Planowaliśmy tę debatę na 17 grudnia. Ten ostatni mejl to taka fotografia Eugeniusza.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny