Zapisane na później

Pobieranie listy

Ruch Palikota

Warszawa. Kilka tysięcy ludzi z całej Polski wzięło udział w kongresie zorganizowanym przez posła Janusza Palikota, który zainicjował Ruch Poparcia Palikota. Jednocześnie zapowiedział, że 6 grudnia odejdzie z Platformy i złoży mandat poselski.

Fakty i opinie - Andrzej Grajewski

|

GN 40/2010

dodane 06.10.2010 10:45

Na kongresie przedstawił 15 postulatów programowych swojego Ruchu. Opowiada się m.in. za usunięciem religii ze szkół, prawem kobiet do aborcji, darmową antykoncepcją, refundowaniem in vitro, wprowadzeniem edukacji seksualnej w szkołach, likwidacją Kościelnej Komisji Majątkowej i zniesieniem Funduszu Kościelnego, a także za rejestracją związków partnerskich, hetero- i homoseksualnych, oraz odsunięciem duchowieństwa od udziału w uroczystościach państwowych. Zapowiedział, że będzie dążył do odzyskania państwa polskiego, które jest „okupowane przez Kościół”.

Palikot jest politykiem cynicznym, ale nie głupcem. Wie doskonale, że praktycznie żaden z wysuwanych przez niego postulatów, dotyczących relacji między Kościołem a państwem, nie jest możliwy do realizacji. Co więcej, gdyby komuś udało się je zrealizować, przyniosłoby to wymierne straty społeczeństwu i państwu, a nie Kościołowi, który w przeszłości miewał bardziej poważnych przeciwników niż poseł z Biłgoraja. Jeśli Palikot stworzy ugrupowanie polityczne, skupi wokół siebie część elektoratu Platformy i SLD.

Z pewnością zaostrzy ton debaty wokół relacji Kościół–państwo, ale to także paradoksalnie szansa dla poważnych polityków, aby wyraźnie w tej kwestii się dzisiaj określić. Strona kościelna powinna uważać, aby niezręcznymi posunięciami nie przysparzać mu zwolenników. Resztę pozostawiłbym czasowi, który w przeszłości przemielił już wiele podobnych ruchów i postaci.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..