Zapisane na później

Pobieranie listy

Waldemar Pawlak

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Start w wyborach prezydenckich z ramienia swojej partii ogłosił 21 kwietnia.

Kandydat na urząd Prezydenta Polski

|

GN 17/2010

dodane 29.04.2010 13:44

Choć jego ugrupowanie należy do mniejszych na polskiej scenie politycznej, jednak dzięki umiejętności zawierania sojuszy bardzo często jest u władzy, współtworząc rząd.

Rozpoczął karierę polityczną w 1985 r., wstępując do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, partii satelickiej wobec PZPR. Z ramienia ZSL został posłem w Sejmie kontraktowym w 1989 r. Od tamtej pory nieprzerwanie zasiada w poselskich ławach, od 1990 r. jako członek PSL. Dwukrotnie był prezesem tej partii.

Także dwukrotnie był premierem. Po raz pierwszy misję stworzenia rządu powierzył mu w 1992 r. prezydent Lech Wałęsa po obaleniu rządu Jana Olszewskiego, w czym PSL miał decydujący udział. Jednak nie zdołał stworzyć rządu. Po raz drugi został prezesem Rady Ministrów w latach 1993–1995, gdy PSL był w koalicji z SLD. W obecnym rządzie PO jest ministrem gospodarki i wicepremierem. Na urząd prezydenta kandydował bez powodzenia w 1995 r.

W działalności politycznej Pawlak przede wszystkim broni interesów swojej partii i rolników, którzy są jej elektoratem, m.in. nie zgadza się na likwidację ubezpieczeń rolniczych emerytalno-rentowych. W kwestiach światopoglądowych unika jasnych deklaracji, choć określa się jako katolik.

Pochodzi ze wsi Model w województwie mazowieckim, ma 51 lat, żonę i trzech synów, lecz mieszka z inną partnerką w podwarszawskim Żyrardowie, jest absolwentem wydziału samochodów i maszyn roboczych Politechniki Warszawskiej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..