Zapisane na później

Pobieranie listy

Zarzuty w sprawie zabójstwa Marka Papały

Warszawa. Dopiero po 11 latach od zabójstwa komendanta głównego Policji gen. Marka Papały prokuratura sformułowała pierwsze zarzuty w tej sprawie.

|

GN 47/2009

dodane 23.11.2009 10:43

10 listopada trafił do sądu akt oskarżenia przeciwko szefowi mafii pruszkowskiej Andrzejowi Z., pseudonim Słowik, i innemu członkowi tego gangu Ryszardowi B. Prokuratorom nie udało się jednak postawić zarzutów Edwardowi Mazurowi, który jest podejrzany o zlecenie tej zbrodni. Prokuratorzy ujawnili, że rozpatrywano 11 wersji wydarzeń, które były kolejno eliminowane, aż została tylko jedna, wskazująca na Mazura jako osobę, która mogła być zainteresowana śmiercią generała. Według prokuratorów, zabójcy kierowali się „motywem finansowym”.

Prokurator Elżbieta Grześkiewicz ujawniła, że akt oskarżenia miał obejmować także Mazura, ale amerykański sąd nie zgodził się w 2007 r. na ekstradycję biznesmena do Polski, bo uznał, że dowody są niewystarczające. Polscy śledczy nie składają broni i nadal prowadzą śledztwo przeciwko Mazurowi, ale, jak przyznają, nowych dowodów w tym wątku nie mają, więc na razie nie będą ponownie występować o ekstradycję. Tym bardziej że po odmowie wydania Mazura wysłali dodatkowy materiał dowodowy – zeznania kolejnych ośmiu świadków, ale od dwóch lat nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Na Ryszardzie B. ciąży zarzut nakłaniania w 1998 r. za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa Papały oraz obserwowania miejsca zabójstwa. Ryszarda B. zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. Skazano go już na 25 lat za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing; aktualnie przebywa w areszcie. Na Andrzeju Z. ciąży zarzut nakłaniania płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego do zabójstwa Papały za 40 tys. zł. Byłego szefa Policji zastrzelono 25 czerwca 1998 r. w Warszawie. Przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..