Zapisane na później

Pobieranie listy

Merkel wśród katolików

Berlin. Na znaczenie religijnych wartości w polityce zwróciła uwagę kanclerz Angela Merkel (na zdjęciu) w czasie spotkania z katolicką elitą w Akademii Katolickiej w centrum stolicy Niemiec.

ag

|

GN 14/2009

dodane 08.04.2009 17:50

W wypełnionej po brzegi sali Merkel wygłosiła referat oraz odpowiadała na pytania. Spotkanie było spowodowane m.in. licznymi kontrowersjami, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w środowiskach katolickich, zwłaszcza po tym, jak pani kanclerz publicznie skrytykowała Benedykta XVI i stwierdziła, że oczekuje od Niego wyjaśnień w „sprawie bp. Williamsona”.

Później z jej inicjatywy doszło do rozmowy telefonicznej z Benedyktem XVI. Kanclerz Merkel oceniła, że „była to rozmowa serdeczna i konstruktywna, którą cechowało wspólne i głębokie przekonanie, że Szoah stanowi wciąż aktualne ostrzeżenie dla ludzkości”. Kanclerz wyjaśniła, że jej celem nie była krytyka papieża, ale zwrócenie uwagi na to, że nie może być mowy o jakiejkolwiek tolerancji wobec osób negujących prawdę o Holocauście.

W trakcie spotkania w Berlinie kanclerz Merkel mówiła, że obecne czasy oraz kryzys ekonomiczny potwierdzają aktualność społecznego przesłania zawartego w Biblii. Zaakcentowała, że od moralnej formacji człowieka zależeć będzie, jakim będzie obywatelem i czy w przyszłości będzie przestrzegał reguł, czy je przekraczał, z wszystkimi tego konsekwencjami.

W tym kontekście wyraziła opinię, że kryzys gospodarczy jest wynikiem działań nieetycznych. W komentarzach dotyczących tego spotkania podkreślano, że Merkel, córka pastora, która wcześniej unikała w publicznych wystąpieniach deklarowania się ze swymi poglądami religijnymi, tym razem bardzo wyraźnie wskazała na chrześcijański fundament swego światopoglądu oraz moralne uwarunkowania jej programu politycznego

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..