Zapisane na później

Pobieranie listy

Niepowrotne chwile

Myśl: Gdzie jest Bóg, tam i ludziom do siebie bliżej

ks. Tomasz Horak, proboszcz wiejskiej parafii Nowy Świętów

|

21.12.2010 17:47 GN 51-52/2010

dodane 21.12.2010 17:47

Zwykło się mówić: idę na sylwestra. Owszem, był papież tego imienia, i to niejeden. Jednak tak naprawdę
rachuba lat związana ze stykiem grudnia i stycznia sięga starożytności. „Pridie Kalendas Ianuarii” – jeszcze w liceum umiałem biegle posługiwać się rzymskim, klasycznym kalendarzem. Dziś już nie pamiętam wszystkiego. Nasz kalendarz jest prostszy. Zresztą – kalendarz w znaczeniu papierowym coraz mniej potrzebny. Telefon czy jak kto woli komórka wyeliminowała z użycia kieszonkowy kalendarz, budzik, notes, dyktafon, kalkulator, nawet brewiarz mi zastępuje w czasie wyjazdów. Prostota, a może... prostactwo? Kwestia nie do rozstrzygnięcia.

Tak czy owak, w sylwestrowy wieczór zmienię duży, ścienny, papierowy kalendarz nad moim biurkiem. Zmieni się liczba roku, będzie 2011. Nie zmieni się temat zdjęć – Tatry. No, niestety, muszę rozczarować niektórych czytelników. Żaden pobożny, ale właśnie tatrzański kalendarz. Kupuję go nieodmiennie u źródeł, czyli zawsze w tej samej księgarence na Krupówkach w Zakopanem. I zacznę ten kolejny rok z zimowym widokiem jakiegoś zakątka moich kochanych gór. Nie pytam, jaki będzie. Nasz kolega, Paweł, proboszcz z samego pogranicza, zwykł był mawiać: „Będzie, jak Bóg da”. Powiedzonko pełne wiary. Czasem jednak nie bierzemy takich słów całkiem na serio. Gdy Pawła dopadł rak, na moje ostrożne pytanie o rokowania odpowiedział jak zawsze: „Będzie, jak Bóg da”. Wewnętrznie stanąłem na baczność.

W tej sytuacji jego zwyczajne powiedzonko zabrzmiało bardzo niezwyczajnie. Zresztą – nie ja jeden to usłyszałem. Pół roku temu pochowaliśmy Pawła przy cudnej, słonecznej pogodzie, w tej jego nie jego pogranicznej ziemi. Co przyniesie rok 2011? Zapytajcie Pawła. Bo będzie, jak Bóg da. Tyle że Panu Bogu trzeba trochę pomóc. Na początku rachuby czasu powiedział do Adama i Ewy: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Przez usta Jezusa przypomniał, że trzeba na ziemi budować Boże królestwo. Niepojętnym Apostoł wyjaśnił, że „królestwo Boże to nie sprawa tego, co się je i pije. Ale to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym”. I wszystko jasne. Będzie, co Bóg da i w czym Mu pomożemy. Albo nie pomożemy – i wtedy zjawi się ktoś, kto piasku w tryby nasypie, albo kij w szprychy wsadzi. Z pewnością wiecie, o kim myślę, imienia więc wspominał nie będę.

Chciałbym i czas, i przestrzeń kolejnego roku wypełnić nie tyle pobożnością, co raczej Bożą obecnością. Bo gdzie jest Bóg, tam i ludziom do siebie bliżej. A tyle do zrobienia... Braknie tego kolejnego roku i następnych braknie, by bliżej Bożego królestwa znalazł się nasz świat. Zatem? Nie traćmy chwila nie wróci. Nawet stracone pieniądze odrobisz, czasu – nigdy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Tomasz Horak, proboszcz wiejskiej parafii Nowy Świętów

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej