Zapisane na później

Pobieranie listy

Pracowite obrady biskupów

Częstochowa. Zmiany w statucie Kon-ferencji Episkopatu były głównym punktem obrad biskupów diecezjalnych i Rady Stałej Episkopatu, które odbyły się 2 maja na Jasnej Górze.

W Polsce

|

GN 19/2007

dodane 14.05.2007 13:28

Sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera poinformował po zakończeniu spotkania, że dyskutowano o propozycjach poprawek do niemal 50 artykułów statutu. Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia odrębnych spotkań biskupów diecezjalnych, podczas których dyskutowane będą kwestie należące do kompetencji ordynariuszy, składu Rady Stałej Episkopatu oraz kompetencji Sekretariatu Episkopatu.

Zdecydowano, że na spotkaniach biskupów diecezjalnych podejmowane będą wiążące decyzje w sprawach administracyjno-ekonomicznych i w kwestiach wymagających zajęcia stanowiska przez Kościół w Polsce. Postanowiono rozszerzyć skład Rady Stałej Episkopatu.

Tworzyć ją będzie prezydium Episkopatu, ośmiu biskupów diecezjalnych wyłonionych w wyborach, Prymas Polski oraz kardynałowie, którzy są członkami Konferencji Episkopatu Polski, a nie ukończyli 80 lat. W propozycji znowelizowanego statutu sprecyzowano dokładnie rolę sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu i Sekretariatu Episkopatu.

Przyjęte propozycje zmian zostaną przedstawione wszystkim biskupom na zebraniu plenarnym w październiku. Kiedy zatwierdzi je cały Episkopat, zostaną przedstawione Stolicy Apostolskiej do akceptacji. Biskupi wysłuchali także relacji sekretarza Episkopatu z ostatnich spotkań komisji konkordatowych, kościelnej i rządowej.

Bp Libera poinformował, że podczas spotkania komisji konkordatowych 28 marca zgłoszono stronie rządowej zastrzeżenia co do pracy IPN, który opóźnia wydawanie dokumentów niezbędnych do pracy Kościelnej Komisji Historycznej, zajmującej się weryfikacją akt duchownych. Kościelna Komisja Historyczna podjęła dotąd 21 spraw, 11 z nich zakończyło się nadaniem statusu pokrzywdzonego.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..