Zapisane na później

Pobieranie listy

Rozmodlona góra krzyży

Grabarka k. Siemiatycz. 19 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, kilkadziesiąt tysięcy prawosławnych modliło się na Świętej Górze Grabarce.

W Polsce

|

GN 35/2006

dodane 28.08.2006 14:14

Na Górze, zwanej Świętą, wznosi się otoczona lasem krzyży cerkiew, w pobliżu której znajduje się żeński klasztor świętych Marii i Marty. Miejsce to nazywają prawosławną Częstochową. W opinii wielu jest to najważniejsze polskie sanktuarium prawosławne.

Modlitewne czuwanie na Świętej Górze tradycyjnie rozpoczęło się 18 sierpnia, w przeddzień święta Spasa Izbawnika, obchodzonego na pamiątkę przemienienia Pana Jezusa na górze Tabor. Tego dnia na Grabarkę dotarły pielgrzymki piesze, m.in. z Białegostoku, Warszawy, Drohiczyna, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Białowieży, Siemiatycz, Sokółki. Ostatni odcinek pokonują na klęczkach.

Niektórzy na znak pokuty w ten sposób obchodzą cerkiew kilkakrotnie. Prawie wszyscy pielgrzymi przynoszą ze sobą krzyże, które ustawiają wśród porastających wzgórze drzew jako wyraz pokuty i modlitwy. Na wszystkich – zwykle w języku rosyjskim lub białoruskim – wypisano prośby lub dziękczynienia. Większość pielgrzymów schodzi do strumyka płynącego u podnóża Świętej Góry.

Zanurzanymi w wodzie chusteczkami obmywają zmęczone nogi i chore miejsca. Mokre chusteczki rozkładają wokół strumienia, wierząc, że razem z nimi zostawiają tu swoje choroby. W czasie głównych uroczystości przesłanie do wiernych wygłosił zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..