Zapisane na później

Pobieranie listy

Skąd się biorą terroryści

Piłam herbatę z talibami. Jadłam do tego pyszne pierożki i pistacjowe ciasto! Jeden z talibów miał turban i brodę. Inni pozbyli się już łatwo identyfikujących oznak. Noszą teraz tradycyjne czapki, typowe dla górali z Hindukuszu.

Anna T. Pietraszek

|

GN 30/2005

dodane 20.07.2005 20:02

Talib to znaczy: student. Ten, który uczy się bez ustanku Koranu, prawd Świętej Księgi. Ten, któ-ry zdobywa wiedzę przez pryzmat koranicznej mądrości. Talib nie musi być terrorystą. Jak i terrorysta wcale nie musi mieć nic wspólnego z talibami. Talib to także nie narodowość ani pochodzenie społeczne, czy tym bardziej przynależność polityczna. Kto to więc jest?

Afganistan sprzed lat
Do Afganistanu podróżowałam bardzo często, od bardzo młodych lat. Już w 1976 roku zauważyłam jakieś dziwne zmiany w zachowaniu muzułmanów afgańskich, zwłaszcza w tamtejszych urzędach. Domagali się łapówek, najchętniej w postaci butelek „Wyborowej” wódki. Padały i wulgarne propozycje. Wcześniej było to nie do pomyślenia.

Religia zabrania alkoholu, używek, zabrania zaczepiania „cudzej” kobiety itd.
Tamtego roku, nagle i po cichutku, otwarto przejście do Afganistanu z ZSRR – kto tylko chciał, mógł jechać. Na handel, z przemytem, z wódką... Przerażona obserwowałam watahy polskich handlarzy, na pewno nie turystów, przemierzających terytorium ZSRR, by wwieźć do Afganistanu hektolitry alkoholu, a i świadczyć usługi prostytucyjne. Tak! W hotelach Kabulu bez trudu spotkać można było „panienki” z Polski, pracujące tam za złotą biżuterię!

Miny z długopisów
Ostatni raz przeprawiałam się tam w 1978 roku. Na afgańskim brzegu Amu-Darii stały jakieś tajemnicze pojazdy i maszyny, pookrywane maskującymi płachtami. I wciąż z ZSRR płynęły nowe transporty. – To tylko maszyny rolnicze, lepiej nie przyglądaj się za bardzo, dziewczynko – ostrzegał celnik.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..