Zapisane na później

Pobieranie listy

Szkoła z duszą

„Szkoła z duszą” – pod takim tytułem pojawiać się będą w „Gościu” teksty, w których będziemy przekonywać rodziców, nauczycieli, księży, samorządowców: zakładajcie szkoły katolickie!

Akcja "Gościa Niedzielnego"

|

GN 04/2008

dodane 30.01.2008 12:20

Zamiast narzekać na młode pokolenia, pomóżmy im położyć solidny fundament pod życie

CZĘŚĆ I
Szkoły katolickie w Polsce :. - adresy, kontakty, informacje

Szkoła z duszą :. - ks. Tomasz Jaklewicz
Szkoły katolickie mają na świecie znakomitą renomę. Powód: dobrze uczą i, co ważniejsze, wychowują. W katolickiej Polsce działa zaledwie 476 takich szkół. Działa z powodzeniem, ale mogłoby ich być znacznie więcej.


Moim zdaniem :. - ks. Tomasz Jaklewicz
W Tajlandii, kraju buddyjskim, w szkołach katolickich uczy się kilkakrotnie więcej uczniów niż w katolickiej Polsce. Czy to nie dziwne? Najwyższa już pora odważniej zabrać się w naszym kraju za promowanie katolickiego szkolnictwa. W wielu państwowych szkołach, zwłaszcza w gimnazjach między blokowiskami, dzieją się rzeczy straszne.


CZĘŚĆ II
Ta szkoła tańczy :.
– Szkoła katolicka to taka, do której chodzą dzieci wierne – mówi o swojej podstawówce Tomek Górny z III a. – Takie, które wierzą w Boga i nie łamią przykazań.


CZĘŚĆ III
W szkole Ojca Pio :. - Szymon Babuchowski
Pierwsze informacje o tym, że w Zamościu mają powstać szkoły katolickie, wywołały lawinę krytyki w lokalnym środowisku. Teraz rodzice przenoszą tu dzieci z innych szkół.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego