Zapisane na później

Pobieranie listy

Kubicomania

„To jest naprawdę ciekawe!” – Takie, pełne zdziwienia, głosy można było usłyszeć po telewizyjnej transmisji z wyścigu Formuły 1, w którym brał udział Polak Robert Kubica. Być może teraz w zimie będziemy ściskać kciuki za Adama Małysza, a w lecie – właśnie za Kubicę.

Tomasz Szmandra dziennikarz motoryzacyjny, specjalista od F1

|

GN 34/2006

dodane 17.08.2006 10:27

Samochodowe mistrzostwa świata Formuły 1, które Polacy „odkryli” dopiero teraz, dzięki Kubicy, są rozgrywane już od ponad pięćdziesięciu lat. W tym czasie stała się jednym z najpopularniejszych sportów na świecie.

Wszystko zaczęło się w 1950 roku, kiedy to wprowadzono oficjalne mistrzostwa. Obecnie poszczególne wyścigi na torach ogląda średnio ponad 100 tys widzów, a miliony kibiców emocjonują się zmaganiami najszybszych kierowców i niemal kosmicznych bolidów przed telewizorami. Większą oglądalność mają jedynie Igrzyska Olimpijskie i Piłkarskie Mistrzostwa Świata, a w wielu krajach pod względem popularności Formuła 1 ustępuje jedynie piłce nożnej.

Regulaminy i przepisy
F 1 to wyścigi jednomiejscowych samochodów z otwartym nadwoziem, rywalizujących w serii wyścigów zwanych Grand Prix (o wielką nagrodę), zaliczane do mistrzostw świata. W tegorocznym sezonie odbywa się 18 wyścigów na specjalnych torach drogowych lub trasach ulicznych (np. Monte Carlo). Zawody odbywają się w weekendy – od piątku do niedzieli. W piątek przeprowadzane są treningi, w sobotę kwalifikacje decydujące o ustawieniu na starcie, a w niedzielę wyścig o Grand Prix.

Punkty przyznaje się za 8 czołowych miejsc według klucza: 1. miejsce – 10 punktów, 2. – 8, 3. – 6, 4. – 5, 5. – 4, 6. – 3, 7. – 2, 8. – 1. Sklasyfikowani zostają jedynie ci kierowcy, którzy pokonali 90 proc. dystansu wyścigu. Tytuł samochodowego mistrza świata Formuły 1 otrzymuje kierowca (i zespół), który zbierze największą liczbę punktów na koniec sezonu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..