Zapisane na później

Pobieranie listy

Jeden Kościół, dwa obrządki

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to najważniejsze dni w roku liturgicznym. Mówi się o nich „święto świąt” – są przypomnieniem i uobecnieniem tego, że Chrystus umarł i zmartwychwstał, aby nas zbawić.

GN 15/2022

dodane 14.04.2022 00:00

Ks. Mateusz Demeniuk,

wikariusz w parafiach greckokatolickich we Wrocławiu i Środzie Śląskiej, redaktor programu „Pełnia wiary”.

PRZYGOTOWANIE

Wielki Post jest dla nas tak ważnym czasem, że poprzedza go kilkutygodniowe przygotowanie. Sam okres Wielkiego Postu jest bardzo urozmaicony liturgicznie – rozkład nabożeństw jest zupełnie inny niż w pozostałej części roku, pojawiają się też dodatkowe elementy: na przykład składamy pokłony, dotykając czołem ziemi. Od poniedziałku do piątku nie sprawujemy Eucharystii. W środy i piątki, a w niektórych parafiach w każdy dzień powszedni, odbywa się Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów – nabożeństwo, w czasie którego udzielamy Komunii Świętej konsekrowanej w niedzielę. Niedzielna Eucharystia, czyli Boska Liturgia, jest za to bardziej uroczysta niż zazwyczaj, kapłan odmawia dodatkowe modlitwy, którym towarzyszy śpiew chóru. W niektórych parafiach odbywają się, zapożyczone z Kościoła łacińskiego, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w innych praktykowane są nabożeństwa Pasji, czyli lektura fragmentów Pisma Świętego mówiących o męce Chrystusa. Sam post jest dużo bardziej rygorystyczny niż w Kościele łacińskim – nie jemy mięsa, ryb i nabiału. Ścisły post obowiązuje nas w środy i piątki, ale zachęcamy, aby pościć przez cały czas przygotowania do Wielkanocy.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Huf

Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Współpracowała z miesięcznikiem „Różaniec”, portalami „Stacja7” i „Aleteia” a także z katowickim oddziałem „Gościa Niedzielnego”. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika - ks. Jana Machy (1914-1942)”. W „Gościu Niedzielnym” od stycznia 2021 odpowiada za media społecznościowe. Interesuje się turystyką górską, literaturą faktu, życiem Kościoła i nową ewangelizacją. Obszar specjalizacji: Zagadnienia społeczne, niepełnosprawność, psychologia, tematyka rodzinna.

Kontakt:
agnieszka.huf@gosc.pl
Więcej artykułów Agnieszki Huf