Zapisane na później

Pobieranie listy

Skąd zło czerpie siłę?

Te słowa rezonują we mnie od lat. Zwłaszcza teraz gdy oglądam zdjęcia ze spustoszonej, zgwałconej Ukrainy. Kard. Ratzinger trzy tygodnie przed tym, zanim został papieżem mówił w Koloseum o tym, skąd czerpie swą siłę zło.

Marcin Jakimowicz

|

GOSC.PL

dodane 12.04.2022 08:00

​"Ten, kto biernie akceptuje zło, jest za nie tak samo odpowiedzialny jak ten, co je popełnia".

Martin Luther King

"Wszyscy Jego znajomi stali z daleka...".

Po dwóch latach Droga Krzyżowa wraca do Koloseum. Co roku w Wielki Piątek oczy katolików całego świata skupione są na potężnym amfiteatrze Flawiuszów, obok Bazyliki Świętego Piotra, najbardziej rozpoznawalnym budynku Wiecznego Miasta. I choć nie był on głównym świadkiem rzezi wyznawców Chrystusa, każdego roku następca św. Piotra przewodniczy pasyjnej celebracji zainaugurowanej w 1750 roku przez papieża Benedykta XIV.

Najbardziej poruszający obraz obiegł światowe media wiosną 2005 roku. Kilkadziesiąt tysięcy Rzymian i pielgrzymów zgromadzonych wokół Koloseum i miliony przed telewizorami ujrzały na telebimach zmęczoną twarz Jana Pawła II. Siedział w prywatnej kaplicy przytulony do krzyża. Zastygł w tej adoracji.

Drodze krzyżowej przewodniczył kard. Joseph Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary (trzy tygodnie później zostanie wybrany papieżem). To on napisał rozważania. Poruszyła mnie jego prośba: "Panie, daj nam niepokój serca, które szuka Twego oblicza. Chroń nas od zamroczenia serca, które widzi jedynie wierzchnią stronę rzeczy" i pytanie o to, czy krzyczę wraz z tłumem: "Krzyczą, ponieważ wszyscy krzyczą, a krzyczą oni to samo, co wszyscy inni. I w ten sposób sprawiedliwość jest zdeptana przez słabość, tchórzostwo i obawę przed dyktatem panującego nastawienia. Cichy głos sumienia zagłuszony jest przez krzyki tłumu. Zło czerpie swą siłę z niezdecydowania oraz dbałości o to, co pomyślą inni ludzie".

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja