Zapisane na później

Pobieranie listy

Zwycięstwo Orbána

Konserwatywna koalicja Fidesz–KDNP wygrała czwarte z kolei wybory parlamentarne. W jaką stronę Viktor Orbán poprowadzi Węgry?

Andrzej Grajewski

|

GN 14/2022

dodane 07.04.2022 00:00

Zjednoczona prawica: Węgierski Związek Obywatelski (Fidesz) i chadecja (KDNP) pokonała opozycyjny blok Zjednoczeni dla Węgier, którego liderem był Péter Márki-Zay, burmistrz niewielkiego miasta przy granicy z Rumunią. Według niepełnych danych rządząca kolacja zdobyła 135 mandatów, poprawiając wynik sprzed czterech lat. Opozycja poniosła kolejną klęskę. Jej siłą miał być egzotyczny i niespójny programowo sojuszu sześciu partii: od liberałów do nacjonalistów. Łączył ich tylko jeden cel: pokonać wreszcie Orbána. Do parlamentu (199 mandatów) 106 deputowanych wybiera się w jednoosobowych okręgach wyborczych. Pozostałe mandaty są rozdzielane między partie, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy. Zwierając szeregi, opozycja liczyła na to, że przełoży się to na jej sukces w okręgach jednomandatowych, gdzie dominował Fidesz. Tak się nie stało. Opozycja wygrała jedynie w Budapeszcie, gdzie dominuje od lat. Przegrała w innych dużych miastach, gdzie wcześniej odnosiła sukcesy. Prawdopodobnie wspólny blok się rozpadnie, a nową opozycję będą tworzyć partie lewicowe i postkomunistyczne, bez prawicowego Jobbiku, który gdyby startował oddzielnie, mógł liczyć na spory sukces. Świadczy o tym wynik partii Nasza Ojczyzna, założonej przez działaczy Jobbiku, którzy nie weszli do bloku opozycji i zdobyli 7 mandatów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego