Zapisane na później

Pobieranie listy

Pod zielonym listkiem

Za jednym numerkiem PL-Eko-03, umieszczonym pod zielonym listkiem na opakowaniu, stoi cały styl życia producentów. Dlatego Lidia i Maciej Włodarczykowie z Eko Farmy podkreślają, że są ideowcami.

Barbara Gruszka-Zych

|

GN 15/2021

dodane 15.04.2021 00:00

Są przekonani, że dzięki ich żywności nie tylko konsumenci, ale i matka ziemia będą dłużej żyć. Eko Farmę stworzyli przed 19 laty w Pogorzanach – przysiółku Szczyrzyca. To wyjątkowa wieś zamieszkana przez niespełna 600 mieszkańców, którzy mają swoje sanktuarium, opactwo cysterskie z muzeum, szpital maltański, szkołę i browar. Włodarczykowie na zboczu Cietnia, położonego w Beskidzie Wyspowym, kupili półtora hektara 80-letniego sadu z jabłoniami i porzuconą gdzieś w trawie zardzewiałą kosą. Dzisiaj stoją w nim szeregi wypielęgnowanych drzew rodzących jabłka jak malowane. I, co ważne, bez oprysków i nawozów sztucznych, bo takie stare sady lepiej radzą sobie z chorobami drzew. W sadach przemysłowych w sezonie spryskuje się jabłonie co najmniej czterdzieści razy. – Ilość oprysków skumulowanych w produktach przemysłowych nie zagraża naszemu zdrowiu, ale zsumowana w całodziennej diecie szkodzi – mówi Lidia.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Babrara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych