Zapisane na później

Pobieranie listy

Dom murem podzielony

Mijam współczesne kibolskie graffiti, ale myślami wracam do czasu, gdy Pogoń Lwów zlała Ruch Wielkie Hajduki 12:0. Do roku wytyczenia granicy, która podzieliła nie tylko śląskie domy, drogi, miasta i podwórka, ale przede wszystkim rodziny.

Marcin Jakimowicz

|

GN 11/2021

dodane 18.03.2021 00:00

Na lewo Selgros, na prawo MediaMarkt. Za nim ożywający wiosną ptasi raj: Żabie Doły. Na murach zmieniają się kolory. Do niebieskich haseł Ruchu dochodzi kolor czerwony. Choć bytomska Polonia odziedziczyła go po barwach Pogoni Lwów, klub powstał już w 1920 roku w odpowiedzi na noworoczny apel Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, wzywający do zakładania własnych organizacji sportowych. Już miesiąc później bytomianie rozegrali pierwsze „polskie derby Śląska” z katowicką Pogonią.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja