Zapisane na później

Pobieranie listy

Jesienne korale

Owoce jarzębiny, czarnego bzu czy głogu dojrzewają jeszcze długo po zakończeniu lata. Czy są zdrowe i jak można je wykorzystać w kuchni?

Anna Leszczyńska-Rożek

|

GN 41/2020

dodane 08.10.2020 00:00

Można je zauważyć nawet pod pierwszą śnieżną pokrywą, pod warunkiem, że wcześniej nie zjedzą ich ptaki zimujące w naszej okolicy. Pierwsze przymrozki powodują, że owoce tracą swój charakterystyczny, cierpki smak. Ale by przerabiać je na pyszne przeciery, dżemy, soki czy nalewki, nie musimy czekać tak długo, możemy zebrać te kolorowe korale wcześniej, podczas słonecznych jesiennych spacerów. Spotkamy je zarówno w lesie, jak i w miejskich parkach czy na nieużytkach; wszystkie są wartościowe dla naszego zdrowia i łatwo dostępne. Aby móc dodawać je do herbaty lub robić z nich aromatyczne, lecznicze napary, wystarczy nazrywać trochę owoców i wysuszyć – albo na wyłożonej papierem tacce w przewiewnym, słonecznym miejscu, albo w elektrycznej suszarce do grzybów lub w uchylonym piekarniku nastawionym na 50 stopni C (z termoobiegiem).

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek