Zapisane na później

Pobieranie listy

Rozumnie i z zaufaniem

Ani jednego! – cieszy się burmistrz włoskiego miasteczka Bellegry, mówiąc o przypadkach zarażenia koronawirusem wśród mieszkańców. A właściwie o braku takich przypadków.

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

|

GN 17/2020

dodane 23.04.2020 00:00

Flavio Cera, bo tak się nazywa, 3 marca zdecydował, by z wyprzedzeniem „zabarykadować” miasto. Włodarze ościennych miejscowości naśmiewali się z niego, twierdząc, że oszalał. Dzisiaj miasteczko jest wśród nielicznych, do których wirus nie dotarł, a o których piszemy w tym numerze „Gościa Niedzielnego” (ss. 50–52). – Mamy nadzieję, że św. Sykstus nadal nas będzie chronił – opowiada dumny burmistrz włoskim mediom. Wcześniej zawierzył swoje miasteczko lokalnemu patronowi. A mnie przy tej okazji przychodzi do głowy pytanie o relację pomiędzy wiarą a odpowiedzialnym, racjonalnym zachowaniem. No bo kto właściwie uratował miasteczko – św. Sykstus czy burmistrz? Wiara i zaufanie Bogu czy racjonalne, choć przez niektórych uznane za przesadzone, podjęcie środków ostrożności? Niejeden raz w trakcie tej pandemii mogliśmy się przekonać o tym, że ze zdrowym (nomen omen!) podejściem do niej niektórzy mają problem. Tak samo jak z uznaniem, że po ludzku mamy zrobić wszystko, co rozumne, a po Bożemu ufać i się nie poddawać. Dlaczego tak się dzieje? Myślę, że wszystkiemu winien jest pewien uproszczony ogląd rzeczywistości, który wydaje się przekonujący, łatwiejszy w odbiorze. Niektórzy nie zdają sobie przy tym sprawy, że mocno fałszuje on rzeczywistość.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka