Zapisane na później

Pobieranie listy

Pilecki w Berlinie

Statystyki nikogo nie obchodzą. Historię przedstawia się dziś przez konkretne historie. Dlatego niezwykle ważna jest misja, którą rozpoczął w stolicy Niemiec Instytut Pileckiego.

Jakub Jałowiczor

|

GN 39/2019

dodane 26.09.2019 00:00
0

Trudno o lepszy adres w Berlinie. Tutejszy oddział Instytutu Pileckiego mieści się tuż obok Bramy Brandenburskiej. Wystawa, którą do wiosny przyszłego roku będą mogli obejrzeć berlińczycy i turyści, opowiada o misji rotmistrza Witolda Pileckiego w Auschwitz. Pokazuje też skrótowo sytuację Polaków w czasie niemieckiej okupacji i – znacznie szerzej – losy polskich więźniów obozu koncentracyjnego. To, co dla Polaków jest oczywistością, Niemców może szokować, a nasi zachodni sąsiedzi najwyraźniej nie są gotowi na szok. Świadczy o tym niewielkie zainteresowanie uroczystością otwarcia berlińskiego oddziału Instytutu – wprawdzie wystawa została przygotowana we współpracy z Niemcami, ale na otwarciu zabrakło ważnych polityków. Uruchomienie placówki jest zatem początkiem długiej drogi.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora