Zapisane na później

Pobieranie listy

Dokument i seria płyt na 80-lecie najważniejszej wytwórni jazzowej na świecie

Lista muzyków, którzy wydali swoje płyty pod szyldem Blue Note Records, mogłaby wypełnić encyklopedię jazzu.

PAP

dodane 06.07.2019 10:25

Mimo doskonałych płyt w katalogu, w drugiej połowie lat 60. firma zaczęła mieć poważne problemy finansowe. Wytwórnia została sprzedana, sam Alfred Lion poważnie zachorował i wycofał się z Blue Note Records. W 1971 r. zmarł Francis Wolff.

Blue Note Records odżyło dopiero w latach 80, kiedy nowi właściciele z dużej wytwórni EMI postawili nie tylko na odświeżenie, zremasterowanie klasycznych nagrać z ich katalogu, ale postawili na nowych artystów, również z gatunku hip-hop. Z jednej strony wytwórnia podpisała kontrakty z młodymi wokalistkami, Cassandrą Wilson i Norah Jones. Z drugiej z mieszającym jazz z hiphopem i r’n’b Robertem Glasperem.

Norah Jones i Robert Glasper w dokumencie Sophie Huber podkreślają, że wciąż największą siłą wytwórni jest to, że daje artystom kompletną wolność. I poszukuje.

Jednym z największych sukcesów wytwórni w latach 90. było podpisanie kontraktu z brytyjskim zespołem Us3. Mieszająca hip-hop z jazzem grupa w swoim przeboju "Cantaloop (Flip Fantasia)" wykorzystała sample z "Cantaloupe Island" Herbiego Hancocka. Na debiutanckiej płycie "Hand on the Torch" z 1993 r. wykorzystali również sample z innych klasycznych nagrań z katalogu Blue Note Records. Album został pierwszą płytą w historii wytwórni, która w Stanach Zjednoczonych sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

Producent Terrace Martin, który współpracował m.in. z Kendrickiem Lamarem, Snoop Doggiem, Busta Rhymes, Stevie Wonderem i Charlie Wilsonem, wspomina w filmie, że tak jak wielu z jego pokolenia, ukształtowanych muzycznie na przełomie lat 80. i 90. zakochał się w jazzie przez hip-hop. To zasługa artystów hiphopowych, którzy wykorzystywali sample utworów z katalogu Blue Note.

Te dwa muzyczne światy się przenikają, bo jak mówi jeden z rozmówców w filmie: "w latach 50. i 60. to jazz opowiadał o ubogich dzielnicach miast, a w latach 80. zaczął to robić hip-hop".

Dziś przykładem przenikania się tych gatunków jest chociażby kariera amerykańskiego trębacza Ambrose’a Akinmusire. Z jednej strony wydaje płyty w Blue Note Records, z drugiej nagrywa z jednym z najważniejszych hiphopowych artystów ostatnich lat, Kendrickiem Lamarem.

Obecnie w katalogu Blue Note Records, obok Ambrose’a Akinmusire są też m.in. znakomity jazzowo-soulowy wokalista Gregory Porter, dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy młody saksofonista Marcus Strickland i wokalista Jamie Cullum, który miesza jazz z popem.

Fakt otwierania się na inne gatunki przez włodarzy Blue Note Records docenia Zaryan. "Myślę, że to dobry ruch. Don Was (szef wytwórni - PAP) rozumie muzykę bardzo szeroko. Nie lubi szufladek" - stwierdziła.

"Robert Glasper jest rodzajem pomostu dla wielu młodych, którzy słuchają na co dzień hiphopu i neosoulu i nagle, dzięki Glasperowi i jego koncepcji łączenia gatunków, poznają prawdziwy jazz. To ważne. Edukacyjne. Ja co prawda wolę klasykę Blue Note, ale Glasper jest znakiem nowego podejścia do grania. Ten kierunek jest również potrzebny" - dodała.

Czym jest dla artysty wydanie płyty w Blue Note Records? Nobilitacją, wyzwaniem? "Wszystkim po trochu" - mówi Zaryan i dodaje: "jest podniesieniem barierki, ale nie chcę odcinać kuponów przez fakt, że tak wspaniała wytwórnia użyczyła mi swój szyld i widnieje on na kilku moich płytach. Chcę się cały czas rozwijać i szukać siebie w muzyce".

Z okazji 80-lecia Blue Note Records wydaje reedycje najważniejszych płyt ze swojego katalogu. W serii debiutów ukazały się już m.in. płyty Herbiego Hancocka "Takin’ Off" (1962), Roberta Glaspera "Canvas" (2005), Johnny’ego Griffina "Introducing Johnny Griffin" (1956) i Granta Greena "Grant’s First Stand" (1961). Do kwietnia przyszłego roku ukażą się jeszcze m.in. albumy Lou Donaldsona, Johna Scofielda, Arta Blakey, Lee Konitza i Joe Hendersona.
Świętując jubileusz Blue Note Records umieściła na platformach Apple Music i Spotify specjalne playlisty "The Blue Note Monthly" z najważniejszymi wydawnictwami wytwórni.

Blue Note Records wypuściła również specjalny zegarek na jubileusz 80-lecia oraz serię plakatów z legendarnymi okładkami ich najważniejszych płyt, m.in. Theloniousa Monka "Genius of Modern Music: Vol. 2" i Arta Blakey "Free for All".

We wrześniu na jednym z najważniejszych festiwali jazzowych na świecie, Monterey Jazz Festival w Kalifornii, odbędą się koncerty i wystawy poświęcone wytwórni. Będzie można również obejrzeć dokument "Blue Note Records: Beyond the Notes".

 

4 / 4
TAGI: