Zapisane na później

Pobieranie listy

Paryż w ogniu

Ponad 70 proc. Francuzów popiera dążenia ruchu „żółtych kamizelek”. Nie przeszkadzają im płonące samochody, zdewastowane sklepy, banki i symbole francuskiej dumy. Jest wola w narodzie do zburzenia Bastylii.

Jacek Dziedzina

|

GN 50/2018

dodane 13.12.2018 00:00
0

W chwili pisania tego tekstu na francuskich portalach internetowych największą „klikalnością” cieszyły się (choć w tym kontekście to mało taktowne sformułowanie) nagrania z zatrzymania uczniów szkoły średniej w Mantes-la-Jolie w regionie Île-de-France: 130 licealistów klęczących przez 4 godziny z rękami za głową pod policyjnym nadzorem (część zatrzymanych klęczy pod murem z kajdankami na rękach) – wszystko wygląda jak imitacja egzekucji. Te obrazki wywołały szok we Francji i w reszcie zachodniej Europy. Bo to nie Białoruś, Iran czy Kuba, tylko wolna, równa, braterska i pouczająca wszystkich wokół o demokracji Francja. To prawda, że na tym placu i pod tym murem nie klęczą tylko niewiniątka. Wśród zatrzymanych były również grupy zakapturzonych nastolatków z pałkami i urządzeniami zapalającymi, którzy dołączyli do protestującej młodzieży. W świat i do samych Francuzów poszedł jednak sygnał, że w ich kraju możliwe jest takie traktowanie obywateli. Szok przeżywają zwłaszcza ci, którzy dotąd wiedzę o własnym kraju czerpali głównie z main- streamowych mediów. Czyli większość Francuzów. Dziś budzą się i nie rozpoznają swojej Francji – a w niej samych siebie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny