Nowy numer 16/2018 Archiwum

Czekają nas wielkie zmiany

O wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołem w kontekście nowych regulacji dotyczących ochrony danych osobowych, mówi ks. prof. Dariusz Walencik.

Andrzej Grajewski: 25 maja wejdzie w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (dalej RODO). Jakie to będzie miało konsekwencje dla Kościoła?

Ks. Dariusz Walencik: Mówiąc najkrócej, konieczność dostosowania wewnętrznych regulacji i autonomicznego systemu ochrony danych osobowych, który istnieje w Kościele przynajmniej od kilkudziesięciu lat, do przepisów unijnego rozporządzenia.

Konferencja Episkopatu Polski przygotowuje dekret w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim. Na jakim etapie są prace nad tym dokumentem?

Trwa ostatnia faza procesu legislacyjnego. Został on przyjęty przez Zebranie Plenarne KEP i przekazany do Stolicy Apostolskiej celem uzyskania recognitio, czyli potwierdzenia, co jest wymagane zgodnie z kanonem 455. Kodeksu prawa kanonicznego. Gdy to nastąpi, dekret, po promulgacji, stanie się prawem obowiązującym w całym Kościele katolickim w Polsce.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł