• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Minister Tchórzewski: Pora na budowę nowych kopalń na Śląsku

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 01.12.2017 20:15

  W Rudzie Śl. odbyła się górnicza Barbórka PGG. Uczestniczyła w niej premier Beata Szydło, list do pracowników branży górniczej wystosował też prezydent Andrzej Duda.

  Barbórka Polskiej Grupy Górniczej nieprzypadkowo odbyła się w Rudzie Śląskiej-Halembie. Świętowanie połączono z obchodami 60-lecia kopalni "Halemba".

  Gromkie brawa od zebranych w sali MOSIR w Halembie po swoim wystąpieniu otrzymał minister energii Krzysztof Tchórzewski. W przemówieniu wyjaśnił, że za niedługo w Polsce nadejdzie czas na otwieranie nowych kopalń, wydobywających dobry węgiel. Zaznaczył, że jest to związane z budową nowych elektrowni.

  - Nie chodzi o to, że będziemy wydobywali głęboko, drogo i państwo będzie do tego dopłacało - sprecyzował. - Na tym musimy również zarabiać, musimy rozpocząć budowę nowych kopalń. Chcę mieć tu, na Śląsku, co najmniej dwa miejsca na dobry węgiel i dobre kopalnie - mówił przedstawicielom PGG. - I będziemy je budować. Tylko dajcie mi miejsce, bo dzisiaj na Śląsku go nie ma, to trzeba odkręcić - wyjaśniał, precyzując, że zarządzający gminami czy powiatami sami doprowadzają do tego, że węgiel ze Śląska jest wyrzucany.

  Zaapelował, by ich plany zagospodarowania przestrzennego wzięły pod uwagę budowę nowych kopalń. Fragmentu jego wypowiedzi posłuchać można poniżej:

  Premier Szydło przypomniała o reformie przemysłu, jaką dwa lata temu rozpoczął rząd. - Ona spełniła nasze oczekiwania - przyznała w Rudzie Śl. - Doprowadziła do tego, że możemy mówić o stabilnym rozwoju polskiego górnictwa, nie tylko węgla kamiennego - dodała nieco później. Część jej wypowiedzi posłuchać można poniżej:

  - Udało nam się przekonać również Unię Europejską do tego, że górnictwo jest potrzebne, że może być branżą przynoszącą nie tylko pozytywne efekty gospodarcze, ale też przyjazne środowisku - wyjaśniła B. Szydło. - Chcemy, by górnictwo było konkurencyjne, by było podstawą naszej energetyki, by było kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale też by stało nowoczesnymi technologiami.

  Premier Beata Szydło w Rudzie Śl.   Premier Beata Szydło w Rudzie Śl. Joanna Juroszek /Foto Gość Prezydent Duda w liście do górników podziękował im za ciężką pracę wydobywczą, która nieraz kosztuje zdrowie oraz życie. "W dniu górniczego święta składam hołd wszystkim polskim górnikom, którzy oddali życie, wykonując swoją pracę. Cześć ich pamięci!" - napisał. Swoją wdzięczność wyraził także wobec górniczych ratowników.

  Przypomniał też górników, którzy w komunistycznej Polsce walczyli o kraj "wolny, sprawiedliwy i solidarny". Dziękował ich przodkom, którzy w czasie plebiscytów śląskich opowiedzieli się po stronie Polski.

  Dodał, że również dzisiaj "górnicy swoją postawą udowadniają, że praca w kopalniach, wyrobiskach, szybach to coś więcej niż zawód, że wymaga ona nie tylko profesjonalizmu, ale także wyjątkowej odpowiedzialności, ofiarności i wzajemnej solidarności".

  Polska Grupa Górnicza to największa w kraju spółka węglowa. Łącznie w 9 kopalniach zatrudnia ok. 43 tys. pracowników. Jej prezesem jest Tomasz Rogala. W piątek zasłużeni górnicy otrzymali medale państwowe i branżowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Pless
   01.12.2017 22:30
   I znowu dwumilionowa aglomeracja ma być zakładnikami kilkudziesięciotysięcznego lobby górniczego. U nas w Pszczynie nie ma w tej chwili czym oddychać, w powietrzu wisi gęsty, śmierdzący, rakotwórczy smog. Obok Żywiecczyzny i ROW-u mamy najbardziej zatrute powietrze w Europie i jeszcze chcecie nam zrujnować domy poprzez szkody górnicze z nowych kopalń. Dość, dość, dość węgla. Kolejne rządy dalej uważają Śląsk za teren do rabunkowej eksploatacji i cywilizacyjny skansen, a Ślązaków za motłoch, który się cieszy, że może "robić na grubie", byle dać mu piwa i kiełbasy. Patrzę na polską ścianę wschodnią. Widzę dobre nowe drogi, w miastach nowe chodniki i nowoczesną infrastrukturę. U nas są błotniste ulice i dziurawe chodniki, śladowe oświetlenie uliczne i żadnej komunikacji. Normalnie jak za cara Mikołaja na Podolu. Wygląda na to, że nadal mottem są słowa R.Sikorskiego z 1996 roku: "Polskę byłoby łatwiej reformować, gdyby można było zrezygnować z jej wyeksploatowanych regionów przemysłowych, takich jak Śląsk."
   doceń 11
  • M
   02.12.2017 06:08
   Jak to jest, PO zamykała i likwidowała kopalnie, pamiętamy protesty górników do których strzelano gumowymi kulami a wy chcecie otwierać nowe kopalnie, psujecie im 8 lat ciężkiej pracy w likwidacji Polskiego górnictwa.
  • Fryderyk
   02.12.2017 12:42
   Górnictwo będzie stopniowo zanikać czy nam się to podoba czy nie. Młodzi, pracowici, dlatego zamożni ludzie budują coraz częściej ciepłe domy ogrzewane gazem. Fotowoltaika również rozwija skrzydła. Ludzie rzeczywiście nie chcą by ich mieszkania i domy były niszczone. Jest coraz większy opór.
  • 1
   02.12.2017 14:10
   M nie Pawlak bo ten zbil cene o 10% od gazu,ktory kupil Jasinski a mimo to,ze kupil najdrozszy gaz to i tak taniej wychodzi niz wegiel.Oszczedzasz czas na obsludze pieca i kurzu za kazdym razem wnoszanego do domu,ktory po tobie ktos posprzatac musi.Od wielu lat pale gazem ale mame namowilem dopiero 2 lata temu aby zgodzila sie podpiac sobie ogrzewanie gazowe.Twierdzi,ze cena podobna ale czasu mnostwo ma dla siebie i absolutna wygode.Oczywisie,ze ty mozesz twierdzic inaczej jednak ja nieznam nikogo kto wrocil do wegla.A zdaje sie,ze w tym roku wegiel wyjatkowo drogi wiec jednak gaz bedzie tanszy.Chyba,ze rzad jak zwykle oglosi,ze cene obnizyl podnoszac.Bo taki teraz mamy rzad.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół