Skandaliczne wypowiedzi niektórych duchownych ws. samospalenia w Warszawie zamazują naukę Kościoła ws. samobójstwa. Jak jest naprawdę?
Coraz więcej Polaków odbiera sobie życie. W zeszłym roku prawie 10 tys. naszych rodaków targnęło się na swoje życie. Przyczyny są różne. Antidotum na to może stanowić nauczanie Kościoła, ale ono nie wybrzmiało w dostateczny sposób przy okazji dyskusji o samospaleniu pod PKiN w Warszawie. Nawet przeciwnie – bp Tadeusz Pieronek, komentując targnięcie się na swoje życie przez Piotra S., stwierdził: „Był bardzo świadomy tego, co czynił. Ja mówię desperacki, ale bohaterski czyn”. W podobnym tonie sprawę komentowali ks. Adam Boniecki oraz o. Grzegorz Kramer.
Te i podobne wypowiedzi niektórych duchownych wprowadziły zamęt, sugerując, że stanowisko Kościoła wobec jakiegokolwiek samobójstwa może nie być jednoznaczne. Jak naprawdę Kościół podchodzi do kwestii samobójstwa i tych, którzy popełnili ten czyn? O tym przeczytasz w najnowszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” w tekście Macieja Kalbarczyka pt. „Życie należy do Boga”.
fk