• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Pierwszy list pasterski abp. Rysia: "Ku Ewangelii Ubóstwa"

  dodane 11.11.2017 10:00

  „Ku Ewangelii Ubóstwa” to tytuł pierwszego listu skierowanego przez nowego metropolitę łódzkiego, abp Grzegorza Rysia do swoich wiernych. List ten zostanie odczytany w najbliższą niedzielę, 12 listopada, a jego treść odnosi się do zbliżającego się pierwszego w historii Kościoła Dnia Ubogich.

  „Mija tydzień, odkąd formalnie i uroczyście przyszedłem – z woli papieża Franciszka – do Archidiecezji Łódzkiej jako jej nowy pasterz” – rozpoczyna swoje słowo do wiernych abp Ryś. „Dziś chcę stanąć pomiędzy Wami wszystkimi, pośrodku każdej Eucharystycznej Wspólnoty, i rozważyć zarówno SŁOWO, jakie w tym momencie kieruje ku nam Pan; jak i DZIAŁANIE/CZYN, do którego nas jako swój Kościół aktualnie wzywa” – dodaje.

  Odwołując się do ewangelicznej przypowieści o pannach roztropnych i nierozsądnych zauważa, że pan z ewangelicznego opowiadania zwracając się do panien nierozsądnych mówi: nie znam was! Przy tej okazji metropolita łódzki zadaje pytanie: Czy Bóg mnie zna? „Kiedy więc pytam, czy Bóg mnie zna – nie pytam ostatecznie o zakres Jego wiedzy, ale o jakość mojej KOMUNII z Nim – kontynuuje. „Być może mnie „nie zna”, dlatego że to ja nie pozwalam Mu się do końca poznać. Nie wchodzę z Nim w relację miłości, pełną zaufania i otwartości. Nie odsłaniam Mu całego czy całej siebie. Owszem, może sam dużo o Nim wiem, ale Jemu nie pozwalam wejść do mego wnętrza. Są we mnie obszary, do których Go nie dopuszczam – nie chcę, by je poznał. Kryję się z nimi przed Nim. Kto wie, może w ogóle cały przed Nim się kryję – jak Adam w raju… Nie chcę przed Jego oczami stanąć w pełnej prawdzie. Chowam ją za fasadą zewnętrznej pobożności, recytując głośno: „Panie! Panie!” – podkreśla.

  Metropolita łódzki w liście wyjaśnia, że w przyszłą niedzielę z ustanowienia papieża Franciszka, będziemy wraz z całym Kościołem przeżywać pierwszy Światowy Dzień Ubogich. „Ojciec Święty ustanowił ten dzień, zamykając Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Światowy Dzień Ubogich ma być – w zamyśle Papieża – obchodzony zawsze na tydzień przed Uroczystością Chrystusa Króla. Ma stanowić jej niepomijalną bramę. Każdy, kto chce uwielbić królewski Majestat Chrystusa, musi najpierw przyjąć Go i zgiąć przed Nim kolano, gdy przychodzi w Osobie Ubogiego” – tłumaczy hierarcha.

  Arcybiskup zachęca swoich wiernych, aby włączyli się w każde działanie i inicjatywę, jakie zostaną podjęte z okazji I Światowego Dnia Ubogich tak w Łodzi, jak i w całej archidiecezji, w każdej parafii i wspólnocie. „Proszę o modlitwę za ubogich i z ubogimi, a także za wszystkie nasze dzieła charytatywne i za wszystkich, którzy świadczą miłość potrzebującym. „Caritas” rozprowadziła do każdej z naszych Parafii dobrze znane Wam „Tytki” – napełnione żywnością czy środkami czystości staną się z pewnością realną pomocą w każdej lokalnej wspólnocie. Być może jednak można uczynić coś jeszcze? Zaprosić na obiad samotnego sąsiada? Albo wreszcie zjeść rzeczywiście obiad z najbliższymi? Może trzeba pójść odwiedzić kogoś w szpitalu? Albo iść pomodlić się z kimś, kto opłakuje dopiero co zmarłą bliską osobę. Pamiętajmy: to są wszystko spotkania z naszym Panem, który właśnie przychodzi” – podkreśla arcybiskup. 

  Kończąc swój list, abp Ryś wyraża zadowolenie z tego, że zaczyna swoje pasterzowanie w łódzkim Kościele w przededniu I Światowego Dnia Ubogich. „Cieszę się, że na progu tej posługi dane mi jest z Wami spotkać Chrystusa, który „będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić”. Niech On nas dalej prowadzi do odkrycia Ewangelii Ubóstwa – kończy metropolita.

  Treść listu dostępna jest na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • gość
   11.11.2017 13:00
   Wydaje mi się przesadne śledzenie i relacjonowanie każdego etapu żegnania się biskupa z poprzednią diecezją i obejmowania nowej. Wręcz chyba niebezpieczne dla samego biskupa, jest przecież tylko człowiekiem a robi się z niego jakiegoś superbiskupa, jakiego Polska jeszcze nie widziała i od którego wszyscy inni biskupi powinni się uczyć. To może popsuć nawet najlepszego człowieka.
   doceń 12
  • Michał Obrębski
   11.11.2017 20:49
   Przytłaczająca większość tychże "ubogich" w Ameryce Łacińskiej to nędzarze na własne życzenie: patentowane lenie. Latynosi nawet posiadający pieniądze bardzo często robią wszystko, by nie robić nic. Policja, skąd powszechna i bezczelna przestępczość; rządy i prezydenci, skąd typowa dla Latynosów gadanina i korupcja; kobiety młode i już nie tak młode, skąd multum prostytutek, amatorek jeszcze jednej formy zarobku bez wysiłku.
   Wszyscy oni, z duchowieństwem i Ojcem Świętym Franciszkiem włącznie, mówią o "ubóstwie", ale nie o obowiązku pracy; o wykluczeniu, ale nie o konieczności zarobku w inny sposób niż kradnąc.
   Święto ubogich to Franciszkowa, komunizmem pachnąca narośl na katolicyzmie, która nie ma z chrześcijaństwem wiele wspólnego. W ośmiu błogosławieństwach mowa jest o ubogich W DUCHU, zaś Pismo Święte w wielu miejscach mówi o radości spożywania owoców własnej pracy. Własnej, nie cudzej.
   Jeżeli Ojciec Święty Franciszek i jego mianowany biskup Grzegorz Ryś karierowicz tego nie wiedzą, duży to błąd.
   Jeżeli wiedzą - błąd jeszcze większy.
   Michał Obrębski
  • N.
   11.11.2017 21:00
   I tak zamiast przeczytać list, można po prostu oburzyć się na biskupa :) Urocze komentarze...
  • Savonarola
   13.11.2017 00:48
   List pasterski skierowany do proboszcza z Kasinki Wielkiej?...i nie tylko.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół