• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Różaniec do Granic - w kajaku, na statku, na górskich szczytach

  PAP

  dodane 05.10.2017 07:48

  Na statku, na flisackiej tratwie albo w górskim schronisku - w sobotę wzdłuż liczącej 3,5 tys. km granicy Polski staną ludzie odmawiający Różaniec - zapowiedzieli organizatorzy akcji Różaniec do Granic z fundacji "Solo Dios Basta".

  W ramach inicjatywy Różaniec Do Granic w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we Mszy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych "stref modlitwy" - ma ich być ok. 4 tys. - w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa.

  Jak poinformowali w komunikacie przesłanym PAP organizatorzy wydarzenia, część uczestników będzie się modlić w nietypowych miejscach. W kutrach na Zatoce Puckiej odmawiać Różaniec będą rybacy z Jastarni, w kajakach na Łynę wypłyną wierni z okolicy Sępopola.

  Z nadbrzeża w Tolkmicku w diecezji elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję "różańcowy" statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. 100 pasażerów. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach.

  Ks. Grzegorz Puchalski, koordynator wydarzenia w diecezji elbląskiej, wyjaśnił, że pomysł zorganizowania Różańca do Granic na statku zrodził się stąd, że granica Polski biegnie też przez Zalew Wiślany. "Chodziło o to, aby modlić się także wzdłuż tej granicy, symbolicznie ogarnąć ją modlitwą. Ufamy, że Matka Boża zatroszczy się dla nas o dobrą pogodę tego dnia" - dodał.

  Organizatorzy poinformowali, że w diecezji tarnowskiej Różaniec do Granic będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

  - Różaniec do Granic podbił już tyle serc, że uczestnicy i organizatorzy w diecezjach sami zaczęli rozwijać to wydarzenie. Zaowocowało to wieloma szczególnymi, unikalnymi "podwydarzeniami" - podkreślił Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia z fundacji "Solo Dios Basta" (hiszp. "Bóg sam wystarczy").

  Dodał, że wyjątkowy Różaniec, zorganizowany z myślą o najmłodszych uczestnikach, odbędzie się na Westerplatte. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział we Mszy o godz. 12 i adoracji Najświętszego Sakramentu, a później staną wzdłuż granicy, by odmówić Różaniec w jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych w II wojnie światowej.

  Część uczestników odmówi Różaniec w drodze na górskie szczyty. Młodzież z archidiecezji krakowskiej będzie modlić się na Babiej Górze wspólnie ze Słowakami. W Szklarskiej Porębie inna grupa wyruszy z różańcami w stronę schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku w diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

  Jak poinformował, ks. Łukasz Grelewicz, koordynator wydarzenia w archidiecezji gdańskiej, Grupa Trójmiejskie Uwielbienie zorganizuje w Gdyni otwarte Muzyczne Uwielbienie 24h. "Muzycy każdą godzinę modlitwy będą rozpoczynać jedną dziesiątką Różańca. W ten sposób przez dobę rozważą wszystkie tajemnice różańcowe i wydłużą naszą modlitwę na granicach do 24 godzin" - podkreślił.

  Modlitwa na granicach jest odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie Różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.

  Organizująca wydarzenie fundacja "Solo Dios Basta" powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była ona organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze ok. 150 tys. osób.

  Czytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   05.10.2017 11:00
   Jest to cudowne, radosne wydarzenie, że Matka Najświętsza przyciąga do siebie tak wielu ludzi, aby mogli oddać Jej, a poprzez nią Bogu hołd poprzez wspólną modlitwę różańcową i także ofiarowjąc pewien wysiłek, związany z organizacją, podróżowaniem itp.
  • Gabriela
   05.10.2017 11:55
   TomaszL! Odpowiem krotko: modlitwa taka, czy inna nie jest do podobania sie temu, czy tamtemu. Na modlitwie uczymy sie słuchać Bogu, ufac Mu, wierzyć w Niego. Módlmy sie więc!
  • Ewa
   05.10.2017 12:08
   Tomaszu, a czemu ma służyć np. procesja w Boże Ciało? A piesze pielgrzymki? A ewangelizacja w Beskidach? Uważam, że różaniec na granicy to bardzo dobry pomysł - to publiczna manifestacja wiary, to zachęta do częstego odmawiania różańca za nasz kraj, Europę, kraje ościenne. To także pomysł nie tyle hierarchów kościelnych co ludzi świeckich, którzy widzą we wspólnotowej modlitwie ratunek dla świata. To także okazja dla naszych sąsiadów przy granicach - niejako zaproszenie do wspólnej modlitwy.
  • Ewa
   05.10.2017 16:35
   Matko Polko, dlatego w sobotę, bo to święto Matki Bożej Różańcowej i zarazem pierwsza sobota miesiąca, a co się z tym dniem wiąże to już chyba każdy wie.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół