Nowy numer 13/2024 Archiwum

Forum Ekonomiczne w Krynicy rozpoczęte. Prezydent Duda apeluje o otwarte drzwi do Unii

Jednym z najważniejszych tematów XVII Forum Ekonomicznego w Krynicy będzie przyszłość Unii Europejskiej. Dyskusję o niej zainaugurowali prezydent Polski, Andrzej Duda, prezydent Macedonii, Gorge Iwanow i prezydent Gruzjii, Gorgi Margweraszwili.

XVII Forum Ekonomiczne w Krynicy otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Marszałek od razu przypomniał, że problemy Unii Europejskiej, o których dyskutowano w zeszłym roku, nie zostały rozwiązane. Zauważył też, że coraz słabszy dialog utrudnia rozwiązanie tych problemów. Dlatego przywołał postać Jana Pawła II, apelując o dyskusje w duchu dialogu.

Odpowiadając na pytanie o przyszłość Unii Europejskiej, prezydent Andrzej Duda również wspomniał, że Unię toczą nie rozwiązane kryzysy. Jako jedno z ich źródeł podał biurokratyczny charakter instytucji europejskich, które bardzo powoli reagują na problemy wokół nich. Stwierdził on, że UE powinna być unią wolnych narodów i równych państw. I powinna być ona otwarta dla nowych członków, gdyż zwiększają oni szanse rozwoju całego projektu europejskiego, zwiększając m.in. jego potencjał gospodarczy.

O problemie biurokracji w Unii Europejskiej mówił też prezydent Macedonii, Gorge Iwanow. Stwierdził on wręcz, że Unia nie jest przystosowana do XXI wieku, wciąż będąc XX-wieczną, biurokratyczną konstrukcją. Prezydent Macedonii zwrócił też uwagę, na olbrzymią rolę powinna odgrywać polityka otwartych drzwi dla kolejnych krajów, które mogłyby wstąpić do Unii.

O europejskich aspiracjach swojego kraju mówił też prezydent Gruzji, Gorgi Margweraszwili. Podkreślał on europejski charakter Gruzji. Zwrócił też uwagę na problem z polityką Rosji, „karającą” Gruzję za jej europejskie aspiracje, trwającą tak naprawdę od lat 90-tych wojną hybrydową.

Pytany o napięcia w relacjach Polski z Unią Europejską, prezydent Duda przypomniał o potrzebie równości państw europejskich. Odniósł się w tej kwestii do pomysłów unii wielu prędkości. Polski prezydent podkreślił, że taka konstrukcja będzie nieatrakcyjna nie tylko dla potencjalnych nowych członków UE, ale i krajów będących już w Unii. Taka utrata atrakcyjności Unii może jego zdaniem, prowadzić do kolejnych Brexitów.

Przyszłość Unii Europejskiej będzie ważnym tematem XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy, największą tego typu konferencję w Europie Środkowo-Wschodniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka