Nowy Numer 8/2018 Archiwum

„L’Osservatore Romano” o Polsce: Parlament zlikwidował autonomię sądownictwa

Watykański dziennik „L’Osservatore Romano” poinformował o tym, że „pomimo protestów publicznych i apeli Brukseli” i polski parlament przyjął „kontrowersyjną reformę wymiaru sprawiedliwości, która de facto likwiduje autonomię sądownictwa”.

Gazeta podkreśla, że ustawa, która „daje władzy wykonawczej możliwość wywierania silnego wpływu na nominacje sędziów Sądu Najwyższego”, została przyjęta 20 lipca przez parlament „zdominowany przez posłów mającej większość partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS, prawicowej, nacjonalistycznej i eurosceptycznej) Jarosława Kaczyńskiego”.

Ponadto parlament przyznał sobie prawo „wyboru 25 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, organu kontrolnego, którego zadaniem jest czuwanie nad niezawisłością sądów w kraju i udział w wyborze nowych sędziów”, tłumaczy watykański dziennik.

Cytuje wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, który powiedział, że reforma ta „poważnie osłabi niezawisłość sędziów, likwidując jakąkolwiek jeszcze istniejącą niezależność sądownictwa”. 

Watykański dziennik zwraca też uwagę na zaniepokojenie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, który po głosowaniu poprosił polskiego prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie, jednak jego prośba została odrzucona. Przywołuje również „twardy komentarz polskiej opozycji, która w dosadnych słowach mówiła o «zamachu stanu»”.

Nasz komentarz: Czy w "L’Osservatore Romano" naprawdę tak widzą Polskę?

« 1 »

Zobacz także

Reklama

 • Gość
  24.07.2017 20:05
  Najbardziej autorytarne państwo na świecie poucza nas, Polaków, o demokracji!
  doceń 7
 • Gość ja
  25.07.2017 00:07
  To skandal... niegdy nie spodziewałem się tego ...to oznacza raczej koniec kościoła katolickiego w Polsce...
  doceń 6
 • Adaś Mickiewicz
  25.07.2017 02:14
  Polski zguba w Rzymie!
  doceń 5
 • Gość
  17.08.2017 07:22
  A gdzie jest link do artykułu oryginalnego?
  doceń 0

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy