• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Bóg, którego możesz dotknąć

  Wojciech Teister Wojciech Teister

  dodane 14.06.2017 23:00

  Uroczystość Bożego Ciała przypomina nam, że Bóg nie jest tylko duchem, ale w osobie Jezusa, podczas każdej Mszy Świętej staje się fizycznie obecny wśród nas. Dopuszcza nas do siebie tak blisko, że możemy Go dotykać. Przeczytaj relacje z różnych miast Polski.

  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana popularnie Bożym Ciałem ma już prawie 800 lat. Pierwsza procesja eucharystyczna przeszła ulicami francuskiego Liegie w 1246 r. Zorganizował ją tamtejszy biskup Robert, po zbadaniu objawień, które otrzymała przełożona sióstr augustianek w Mont Cornillion  - siostra Julianna. Pan Jezus w objawieniach poprosił, aby ustanowiono dzień, w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. Jezus wyraźnie chciał, by był to czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

  Niestety, w kolejnym roku biskup Robert zmarł, objawienia siostry Julianny zakwestionowano i przeniesiono ją do innego klasztoru. Temat powrócił po interwencji archidiakona katedry w Liege - Jakuba, który uzyskał pomoc kardynała Hugo. W 1251 procesja powróciła na ulice miasta, a wkrótce potem Jakub został papieżem i przeszedł do historii jako Urban IV. To on przyniósł święto Bożego Ciała do Rzymu i przygotował bullę "Transiturus" rozszerzającą święto na cały Kościół. Jej ogłoszeniu przeszkodziła jednak śmierć papieża. Co nie udało się Urbanowi IV, zostało dokonane przez jego następcę - Jana XXII w 1334 r. Odtąd Boże Ciało było oficjalnym świętem obchodzonym w całym Kościele.`Jednak wiara w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie była obecna w Kościele od samego początku.

  Jakie jest podstawowe znaczenie uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej? Uświadomienie sobie realnej obecności Pana Jezusa pod postaciami konsekrowanego chleba i wina oraz uwielbienia Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ta fizyczna, realna obecność Boga dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej - w czasie przeistoczenia. Bóg staje między nami i pozwala się dotknąć - przyjmując Komunię Świętą Jezus staje się w nas obecny nie tylko duchowo, ale również fizycznie. Obrazowo możemy powiedzieć, że krew Boga zaczyna płynąc w naszych żyłach.

  Relacje z uroczystości w polskich miastach:

  Bielsko-Biała: Kto trwa w Chrystusie, pragnie Eucharystii

  Elbląg: To jest serce Kościoła

  Gdańsk: Potrzeba nam jednoczącej wolności

  Gliwice: Nie można zapomnieć o chlebie

  Katowice: To nie widowisko!

  Koszalin: Przejść przez ulice, domy, ludzkie dramaty

  Kraków: By Miłość była kochana

  Kraków: To nie procesje zmieniają świat

  Kraków/Dąbrowa Szlachecka: Z Chrystusem przez wieś

  Kraków/Podhale: Boże Ciało pod Tatrami

  Legnica: Wielotysięczny tłum za Chrystusem

  Lublin: Miłować Boga można tylko przez miłość bliźniego

  Łowicz: Z Boskim Pelikanem nową trasą

  Olsztyn: Dajcie im jeść

  Opole/Zimna Wódka: Światło nad Zimną Wódką

  Płock: Przy Nim miejsce dla każdego

  Płock/Przasnysz: Żywy ołtarz w duchu Fatimy

  Radom: Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z Nieba!

  Radom/Opoczno: Najbarwniejsza dla Utajonego

  Sandomierz: Eucharystia drogą do jedności

  Stalowa Wola: Modlitwa, kwiaty i chlebki miłosierdzia

  Świdnica: Znak jedności

  Tarnobrzeg: Dobro zapisane w chlebie

  Tarnów: Szedł z nimi patron

  Warszawa: Aby byli jedno...

  Wrocław: Ten Chleb uczy logiki włączania

  Żywiec: Z Chrystusem na obu brzegach Soły

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • zamieszanie
   15.06.2017 12:51
   Boże Ciało
   Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) w Kościele katolickim: uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W Polsce Boże Ciało obchodzi się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień.

   Święto to zostało ustanowione na skutek widzeń bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. takie święto dla diecezji Liege. W 1252 r. zostało ono rozszerzone na Germanię. W 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Orvieto, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił to święto dla całego Kościoła. Uzasadniając przyczyny wprowadzenia tego święta wskazał: zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII, który umieścił powyższą bullę w Klementynach.

   W Polsce po raz pierwszy wprowadził to święto bp Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

   W Polsce obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.
  • Gość
   15.06.2017 14:40
   o. James Manjackal też na procesji? https://youtu.be/0wiymNNSI6o
  • Gość
   15.06.2017 15:59
   BOG jest Duchem i nalezy Mu oddawac czesc w Duchu i Prawdzie. Chleb i wino to jedynie symboliczne przedstawienie ciala Jezusa Chrystusa,bo Jezus podczas ostatniej wieczerzy nie odkrajal sobie czesci swojego ziemskiego ciala ,tylko lamal chleb i nie wytaczal sobie krwi z zyl,tylko pil wino.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół