Nowy numer 20/2018 Archiwum

Awans ujemny

Gdy harmonijni ludzie ucieszą się owocami, buntownikom pozostanie duma z ruin.

Jak wiadomo, w okolicach Dnia Kobiet Salon próbował odtworzyć czarny protest sprzed pół roku. Mizernie to wyszło, bo uczestniczki tamtej awantury już się w większości zorientowały, że PiS nie zlikwiduje ich ukochanej aborcji – no i przestały się bać „utraty swoich praw”. A skoro się nie bały, to i na ulice nie wyszły. Wyszły tylko takie, które poczucie zagrożenia mają wdrukowane na stałe, czyli feministki. Istotą ich lęku jest obawa przed nowym życiem, które mogłoby zakłócić ich własne życie. Choć to grupa bardzo nieliczna, to jednak niezwykle hałaśliwa. Wykorzystując to, lobby aborcyjno-pigułkowo-gumkowe nie ustaje w wysiłkach przedstawienia tych nieszczęsnych pań jako reprezentantek wszystkich Polek.

Na portalu Tomasza Lisa NaTemat.pl pojawił się z tej okazji taki oto znamienny tytuł: „Od matki-Polki po Polki parasolki”.

Doprawdy imponujący awans: z matki na parasolkę. Przy czymś takim przejście z siekierki na kijek to jeszcze znakomity interes. I co takiego miałyby zyskać kobiety, które by zamieniły status matki na pozycję wiecznej buntowniczki? Ta parasolka nie symbolizuje przecież niczego twórczego, nie ma w niej żadnej pozytywnej oferty. Jest protest, wzniesiona pięść, jest retoryka walki o mityczne wyzwolenie kobiet rodem z „Seksmisji”. I co to daje? Do czego to ma prowadzić? No właśnie do niczego – do zaniku i pustki, i do bezsensu z dumnie zadartym nosem. Wiele mówią tu niektóre hasła z Manif. Ot, choćby to (jedno z przyzwoitszych): „Seks dla przyjemności, nie do rodzenia”. Równie dobrze drzewa mogłyby ogłosić: „Zapylanie dla zabawy, nie dla owoców”. Ale, oczywiście, jeśli ktoś chce się całe życie bawić dla samej zabawy, nikt mu nie zabroni. Wbrew panującym pogłoskom żaden ksiądz nikomu pod kołdrę nie zagląda i nikomu pigułek nie zabiera. A jeśli ci naprawdę zagląda i zabiera, to zgłoś, człowieku, wtargnięcie na policję i po krzyku.

Dziś „Polki parasolki” krzyczą i wulgarnymi gestami pokazują, gdzie mają odpowiedzialność, sens i normalność. Ale po latach, gdy przewalą się fale współczesnych trendów i chwilowych priorytetów, pozostaną same, puste i wypalone ogniem własnego gniewu. I aż żal pomyśleć, jak to będzie, gdy staną ponure z tymi swoimi zdezelowanymi czarnymi parasolkami naprzeciw matek – wszystko jedno: Polek czy nie Polek – otoczonych kolorowym tłumem dzieci i wnuków. Wtedy z przeraźliwą jasnością zobaczą, że jeśli coś na tym świecie było warte zaangażowania, to ofiarna miłość, jakiej macierzyństwo jest symbolem.

Oby jednak do tego nie doszło, oby opamiętanie przyszło wcześniej. Szkoda, żeby ktoś całe życie szedł wertepami, potykając się o kamienie i raniąc cierniami w proteście przeciw własnej drodze. Tak się do celu nie trafia.

« 1 2 »
oceń artykuł
 • Ania_
  16.03.2017 08:25
  Jest mi przykro, że takie panie krzyczą, że działają w imieniu i dla dobra wszystkich Polek. Z pewnością nie w moim imieniu i nie dla mojego dobra. Czuję się Polką, ale od tego co one robią - odcinam się i nie chcę, żeby te panie myślały, że działają dla obrony moich praw.
  doceń 24
 • Matka Polka
  16.03.2017 10:07
  Na szczęście jest cała masa normalnych kobiet, które parasolek używają jedynie do ochrony przed deszczem. A i to się czasem nie udaje, bo trudno jednocześnie trzymać kolorową parasolkę, pchać wózek z dwójką dzieci i prowadzić trzecie za rękę. Kaptury są zdecydowanie bardziej praktyczne :P
  doceń 24
 • Gość
  16.03.2017 10:47
  Bardzo màdry artykuł. Najbardziej przykre w tych krzykach feministek jest to, że one nie majà świadomości jak bardzo same się krzywdzà. To jak patrzenie na kogoś kto się okalacza I nie może przestać tego robić :-(
  doceń 16