Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Nauczyciel zawieszony za omawianie fragmentów Biblii

Jak podaje dziennik "Le Figaro", nauczyciel szkoły w centralnej Francji został zawieszony za omawianie fragmentów Biblii.

Nauczyciel szkoły Malicornay w Regionie Centralnym-Kraj Loary został zawieszony przez inspektorat szkolny po tym, jak omawiał z uczniami klas CM1/CM2 (odpowiednik polskich klas 3 i 4 szkoły podstawowej) fragmenty Biblii. Zdaniem urzędników nauczyciel naruszył zasadę laickości.

Kara ta została uznana za nieproporcjonalną przez związki zawodowe nauczycieli i radnych gminy, na terenie której znajduje się szkoła gdzie uczy nauczyciel. Czasowe zawieszenie obowiązuje od poniedziałku, a sprawa zostanie formalnie omówiona na szczeblu centralnym.

Zasada świeckości we Francji wyklucza jakąkolwiek edukację religijną. Żeby nie być oskarżonym o prozelityzm, nauczyciele muszą omawiać z uczniami tylko fragmenty Biblii. Omawiane muszą też być one w określonym, świeckim kontekście. Nie wiadomo natomiast, jak nauczyciel z Malicornay złamał te specyficzne zasady.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

 • Gość2
  02.03.2017 15:50
  Jeżeli nauczał w ramach religioznawstwa to powinien móc nauczać, jeżeli natomiast nauczał dla formowania religijnego uczniów o kara słuszna.
 • Tobi
  02.03.2017 18:45
  Podobno nie ma już Francji - jaką ją w Polsce znamy.
  doceń 2
 • Gość
  02.03.2017 19:24
  "wyklucza jakąkolwiek edukację religijną" w szkole państwowej trzeba zaznaczyć
  doceń 7
 • circ
  03.03.2017 00:02
  Boże, wybacz im bo nie wiedzą co czynią.
  doceń 4

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy