Nowy numer 20/2018 Archiwum

Nagranie sprzed lat. Wałęsa: "Ale ja proszę o teczkę swoją"

Sławomir Cenckiewicz opublikował na swoim profilu na Facebooku film, który, jak pisze, znalazł jakiś czas temu w archiwum IPN.

Materiał został nagrany 29 maja 1992 r., czyli dzień po przyjętej przez Sejm uchwale lustracyjnej. Zobowiązywała ona ministra spraw wewnętrznych do ujawnienia nazwisk posłów, senatorów, ministrów, wojewodów, sędziów i prokuratorów, którzy byli tajnymi współpracownikami UB i SB w latach 1945–1990. Większa część nagrania znana jest z filmu "Nocna zmiana" Jacka Kurskiego, nie ma tam jednak końcowej części, która dziś jest interesująca z uwagi na wiedzę o związkach Lecha Wałęsy z SB. Na filmie widać Wałęsę, który jako urzędujący prezydent rozmawia z szefem MSW Antonim Macierewiczem w sprawie wykonania decyzji Sejmu. W pewnym momencie - w końcowej części - mówi nagle: "Ale ja proszę o teczkę swoją".

Jak wiadomo, sprawa realizacji uchwały znalazła dramatyczny finał 4 czerwca w postaci "nocy teczek", w której wyniku upadł rząd Jana Olszewskiego, a sprawa lustracji ugrzęzła na długi czas.

« 1 »

Zobacz także

 • rybomar
  15.02.2017 13:26
  Wstrzymywanie się z publikacją bez sensownych powodów zawsze źle pachnie. Czemu pan Cenckiewicz nie opublikował tego nagrania "jakiś czas temu"?
 • gut
  15.02.2017 16:56
  Ojjj chyba będzie co oglądać i o czym rozmawiać... :-)) Ale jak - ładnie - ze Sobą rozmawiają. ;-) 《Karol Irzykowski》▷▷▷《W polityce zamiast grać wciąż tasują karty.》
  doceń 2
 • konserwatysta23
  15.02.2017 20:56
  Takie medium, katolickie jak sądzi bardzo wielu czytelników, nie powinno promować pana Cenckiewicza, dla którego Lech Wałęsa nie jest, od dawna już, obiektem naukowych dociekań. Proszę porównać przypadek pana dr. Piotra Gontarczyka i jego spojrzenie na historię Wałęsy. Pan Cenckiewicz to niestety kolejny polityk, tylko z naukowym tytułem.
  doceń 7
 • Gość
  16.02.2017 14:41
  Macierewicz: "... ale ja żadnych teczek nie czytałem!" hahaha :-)))
  doceń 1

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama