Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nakazano jej aborcję. Odmówiła. Urodziła bliźnięta syjamskie. Po czterech latach dokonano najtrudniejszej operacji rozdzielenia

"Lekarze zawsze mówią ci najgorsze. Ale ja ufam Bogu i cokolwiek On postanowi, tak się stanie".

Aida Sandoval, mieszkanka Kalifornii w wieku 44 lat zaszła w ciążę ze swoim mężem Arturo (49 lat). Mieli już oboje trójkę dorosłych dzieci, które urodziły im się w młodości, dlatego kobiecie doradzano aborcję. Jednak Aida i Arturo, osoby głęboko wierzące, bez wahania podjęli decyzję o urodzeniu dziecka. Nie spodziewali się, że urodzą bliźnięta, ani tego, że będą to bliźnięta syjamskie.

Eva i Erika przyszły na świat w 2012 roku. Dziewczynki były zrośnięte od mostka do miednicy. Miały wspólną macicę, wątrobę, pęcherz moczowy i przewód pokarmowy. Dzieliły też trzecią nogę z siedmioma palcami.

W miarę jak dziewczynki rosły, coraz bardziej narażone były na rozmaite problemy zdrowotne. Często łapały infekcje moczowe i były wielokrotnie hospitalizowane. Decyzję o przeprowadzeniu operacji rozdzielenia rodzina podjęła rok temu. Coraz częstsze infekcje i problemy zdrowotne dziewczynek narastały z miesiąc na miesiąc i nie można już było dłużej zwlekać.

Operację rozdzielenia dokonano 6. grudnia, br. w Lucile Packard Children's Hospital Stanford w Kalifornii. Operacja była obciążona 30 proc. ryzykiem zgonu jednej z dziewczynek. Najbardziej martwiono się o Erikę, słabszą z bliźniaczek, która tuż przed zabiegiem zaczęła gwałtownie tracić na wadze. Jednak rodzina trwała w wierze, że Boża Opatrzność nad wszystkim czuwa. "Lekarze zawsze mówią ci najgorsze"- wyznała matka dziewczynek przed operacją. "Ale ja ufam Bogu i cokolwiek On postanowi, tak się stanie".

Operacja trwała 18 godzin i przeszła najśmielsze oczekiwania lekarzy. A także rodziny. Sukcesem zakończyła się separacja bliźniaczek. Obie nadal znajdują się na oddziale intensywnej terapii, ale szybko nabierają sił. Zwłaszcza u słabszej Eriki zanotowano gwałtowną poprawę.

W operacji wziął udział 50-osobowy zespół. Dr Gary Hartman, lekarz prowadzący, stwierdził, że "dziewczynkom poszło bardzo dobrze". Przyznał, że efekt jest lepszy niż się spodziewali. To była najtrudniejsza operacja, jaką kiedykolwiek wykonano w Lucile Packard Children's Hospital Stanford.

Podczas konferencji prasowe tuż po operacji, Aida płacząc wyznała dziennikarzom, że oto spełniły się ich marzenia.

Szpital Stanford udostępnił nagranie video z przebiegu operacji, na którym ukazano m.in. ostatnie chwile dziewczynek z rodziną tuż przed operacją. 

The conjoined Sandoval twins have separation surgery at Stanford...
Amazing Media

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama