Zapisane na później

Pobieranie listy

Więcej niż alternatywa dla aborcji

Lekarze powinni informować kobiety w ciąży o możliwości skorzystania ze wsparcia hospicjów perinatalnych, gdy dziecko jest dotknięte wada letalną, poważnie chore lub niepełnosprawne - uważają przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris. Ich zdaniem, są one więcej niż alternatywą dla aborcji.

PAP /jdud

|

GOSC.PL

dodane 16.06.2016 15:14
0

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest współautorem obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych Zebrano już pod nim ponad 100 tys. podpisów. Są w nim także zapisy nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących chore dzieci oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Pakiet rozwiązań, który ma wspierać kobiety i ich rodziny przewiduje - jak wskazywano w czwartek - m.in. rozwój hospicjów perinatalnych.

Według dr. Błażeja Kmieciaka z Instytutu Ordo Iuris, trudno oszacować, ile hospicjów perinatalnych istnieje już teraz w Polsce. Jak wskazał, działają one głównie w dużych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Poznaniu. Dodał, że perinatalne wsparcie hospicyjne oferowane jest w Polsce od 1999 r.; hospicja działają głównie w formie fundacji oraz dzięki wsparciu darczyńców; ich personel często pracuje "pro bono"; jedna z placówek otrzymała grant.

"Postulujemy, by hospicyjna opieka perinatalna była elementem utrwalonej w Polsce pięknej tradycji wsparcia hospicyjnego dla ludzi chorych" - powiedział Kmieciak.

W jego ocenie, problemem jest to, że niewielu ginekologów i położników kieruje pacjentki do hospicjów perinatalnych, przekazując im jedynie informacje na temat możliwości usunięcia ciąży z powodu wad płodu. Podkreślał, że hospicja często określane są mianem alternatywy dla aborcji. "To ważne, ale my idziemy troszeczkę dalej" - zaznaczył.

Jak mówił, idea hospicjum perinatalnego opiera się na tym, że kobieta, jej mąż, a przede wszystkim dziecko to podmioty, osoby objęte troską. "Dziecko ma prawo do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie, ale ma także prawo do godnej śmierci; nie śmierci zadanej przez narzędzia czy środek farmakologiczny, tylko do śmierci w ramionach matki" - powiedział.

Jego zdaniem, w dyskusji o aborcji zapomina się o tym, co dzieje się z psychiką kobiety, a idea hospicyjna dba o tę sferę. "Hospicjum perinatalne daje nam szansę przeżycia przez kobietę żałoby, zaznajomienia się z cierpieniem, doświadczenia cierpienia i krok po kroku przejścia przez nie. To niebywale ważne, by pożegnać się z maleństwem" - przekonywał.

W zaprezentowanym w czwartek raporcie, opracowanym przez Ordo Iuris, oceniono, iż "nie ulega wątpliwości, że ekspercka współpraca pomiędzy hospicjami prenatalnymi a szpitalami położniczymi, jest istotnym elementem tworzenia i utrwalania nowych standardów postępowania, zwłaszcza w stosunku do kobiety, która otrzymała niepomyślną informację dotyczącą stanu zdrowia jej nienarodzonego jeszcze dziecka".

We wnioskach i postulatach publikacji napisano, że kluczowe wydaje się włączenie funkcjonowania tematyki hospicjów perinatalnych do planu studiów wyższych - nie tylko kierunków medycznych, ale również studiów z zakresu psychologii, teologii, pomocy socjalnej i socjologii.

W raporcie oceniono, że "niezbędne jest włączenie omawianych form wsparcia do grup świadczeń opłacanych przez państwo".

1 / 1