• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Musisz klęknąć do samej ziemi

  jj

  dodane 02.04.2016 19:04

  Franciszkanie i cystersi mają nowych diakonów i kapłanów. W sobotę w bazylice Ludwika Króla i WNMP w Katowicach-Panewnikach wyświęcił ich abp Wiktor Skworc.

  Pięciu z nowo wyświęconych ojców franciszkanów i jeden diakon pochodzą z archidiecezji katowickiej.

  - Kapłan jest głosicielem radosnej nowiny o zbawieniu, które jest dane całemu światu. Idźcie więc i wy w tym samym duchu pełnić swoją apostolską misję! - mówił w homilii metropolita katowicki chwilę przed udzieleniem im święceń.

  Arcybiskup zachęcił przyszłych diakonów i kapłanów, by jak uczniowie i św. Faustyna byli apostołami Bożego Miłosierdzia i by "spełniając swoje powołanie, spisali się podejmując codziennie i wytrwale czyny miłosierdzia".

  Franciszkanów i cystersów abp Skworc zachęcał do wzajemnej modlitwy wstawienniczej.

  - Módlcie się wspólnie, przyjmując z wiarą zapewnienie Chrystusa, że nawet mała wspólnota uczniów, gromadząca się na modlitwę - może doświadczać Jego obecności i wypraszać Jego miłosierdzie - dla nas i świata całego, i tak wpływać na losy ludzkiej rodziny. Czyńcie to przede wszystkim tymi środkami, które w wieczerniku zostawił nam Jezus. Na Jego pamiątkę spotykamy się we wspólnocie eucharystycznej i naśladujemy Go, nie tylko konsekrując chleb i wino. Przecież polecenie Jezusa: "To czyńcie ma moją pamiątkę", odnosi się także do Jego gestu umywania nóg. Aby to czynić - musisz się pochylić, a nawet uklęknąć przed człowiekiem i uniżyć się do samej ziemi - tłumaczył metropolita. 

  Diakonat z Zakonu Braci Mniejszych przyjęli br. Jędrzej Róg z parafii WNMP w Radlinie-Biertułtowach w archidiecezji katowickiej, br. Elizeusz Czwerenko z diecezji elbląskiej, br. Stefan Pupeika z archidiecezji mińsko-mohylewskiej. Z Zakonu oo. Cystersów w Wąchocku święcenia te przyjął br. Kajetan Kaczorowski z diecezji legnickiej.   

  Nowi kapłani zakonu franciszkanów to o. Archanioł Borek z parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie-Klimzowcu, o. Hieronim Łusiak z parafii MB Królowej Różańca Świętego w Katowicach-Zadolu, o. Metody Miś z parafii św. Wojciecha w Radzionkowie, o. Kanizy Kąkol z parafii św. Barbary w Rudzie Śl.-Bykowinie oraz o. Dyzma Gul z parafii św. Anny w Katowicach-Janowie.

  Nowo wyświęcony cysters to o. Tymoteusz Kaczmarczyk z diecezji sandomierskiej.

  Diakonom i kapłanom towarzyszyli ich najbliżsi, ojcowie i bracia zakonni oraz proboszczowie z rodzinnych parafii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół